NEPRAVIDELNÝ AUDIOVIZUÁLNÍ VEČER V BIO OKO

Holešovické Bio Oko přichází s novým projektem částečně navazujícím na úspěšný projekt Bulva Fabula, který probíhal v pražském klubu Roxy.Is This Cinema? je večerem spojujícím různé audiovizuální žánry, formy a média.

Přináší na plátno kina obsah, na který je divák zvyklý primárně z jiných míst nebo se s nimi ještě neměl možnost seznámit. Is This Cinema? přemosťuje propast mezi živě produkovanou audiovizuální tvorbou a obsahem klasického kina, respektive je založen na jejich spojení. Is This Cinema? zpravidla uvádí živě tvořené show přímo před diváky.
„Is This Cinema? vás zavede do jednoho neznámého kouta kina. Odtamtud je cesta už jen zkopce!“ říká organizátor projektu a ředitel Bio Oko David Beránek.
Diváci již měli možnost vidět v rámci Is this cinema? v listopadu představení s názvem Greycode od dvojice BOOT_audiovisual, následovaný Curves of Life.
Ve čtvrtek 24. února čekají diváky v jeden večer dva projekty. První s názvem Hra na ohradu se zabývá zviditelněním zvuků pomocí tmy. Základem obrazového pojetí je černý blank, respektive zavřená závěrka projektoru a tzn. tma v sále – diváci tedy budou převážně ve tmě obklopeni zvukem. Tma bude občas narušena útržky – torzy obrazů.
Druhá část večera představí Video – kazety, audiovizuální událost pro kazetové magnetofony, VHS rekordéry a televizory, projekt známé formace Birds Build Nests Underground.
„Prohrabali jsme sklepy, popelnice a bazary a sestavili audio–video systém z VHS rekordérů, walkmanů a tube-televizorů. Kvalita zvuku i obrazu je katastrofální, tak jak se na analog sluší a patří, možná se občas i zajiskří, nehledě na práci se šumem a s takzvaným obrazem pro slepice (zrnění). Ve speciální verzi pro Bio Oko zvětšíme vše: malé televizory na velké plátno, zvuk kazeťáků ze všech stran v pětikanálovém systému. Pocta analogu a magnetu,“ říká Martin Ježek, jeden z tria BBNU.
Následující večer Is this cinema? v dubnu se diváci mohou těšit na Audiovizuální remix - kino a taneční hudbu v jednom (účinkuje VJ Luper) a Natur Produkt - AudioVisual set složený z vysamplovaných videoklipů a filmů různých žánrů.
Cena je 100 Kč, vstupenky jsou v prodeji na pokladně Bio Oko, rezervovat lze po-pá 10-17 na tel. 608 33 00 88.

Program 24. února

Hra na ohradu
35mm, b/w, česky, 27 min., 2010
koncepce: Lukáš Jiřička, text: Stanislav Dvorský, zvuk: Robert Piotrowicz, obraz a projekce: Martin Ježek

Výchozím materiálem pro „zviditelnění zvuku prostřednictvím tmy“ je stejnojmenná radioartová kompozice Lukáše Jiřičky a Roberta Piotrowicze na tísnivý, existenciální text Stanislava Dvorského z první poloviny šedesátých let, kdy patřil do okruhu surrealistické skupiny UDS. Ježkovým úkolem bylo zviditelnit audiostopu pro kinosál a projekci. Vyšel ze známého faktu, který ověřili již lettristé v padesátých letech, že totiž nejrelevantnější obrazy jsou obsaženy v našich představách (jak píše Dvorský: „záblesky možných představ“), tudíž základem obrazového pojetí Ohrady bude černý blank, respektive zavřená závěrka projektoru a tzn. tma v sále – diváci budou převážně ve tmě obklopeni zvukem. Celou dobu samozřejmě úplná tma nebude: na začátku, na konci i v průběhu se sem tam objeví fragmenty, pahýly, torza obrazů. Tmou probleskne pár oken filmového pásu jako když někomu prudce zasvítíte do očí baterkou. Na sítnici potom zůstává světelná skvrna a je už jen na dispozici každého diváka – posluchače, jak jeho mozek s těmito ataky naloží. Podnikat podobné dobrodružství se sebou samým je ovšem samou podstatou poznávání Ohrady.

Video - kazety
audiovizuální událost pro kazetové magnetofony, VHS rekordéry a televizory
Birds Build Nests Underground (Petr Ferenc, Michal Brunclík – diktafony, efekty Martin Ježek – VHS rekordéry, manipulace)
45 min., 2010

Trio BBNU připravilo výlet do minulosti ne až tak vzdálené, ale díky invazi digitálních médií téměř zapomenuté. Během osmdesátých let zažívaly svůj rozkvět dva analogové formáty, používající pro záznam magnetického pásu a zabalené do plastového obalu, které až na pár fajnšmekrů dnes téměř nikdo nepoužívá a technologicky jsou vlastně na odpis. Řeč je o obrazovém VHS (systém domácího videa) a zvukovém MC (magnetofonová kazeta). Jaké to byly dojemné večery v panelákovém bytě (sešlo se celé patro) při sledování rychlodabovaného Predátora! A kdo by si nevzpoměl na poklad v podobě „dvojčete“ (těch kopií z kopie), a přece novovlní hrdinové hráli jako o život.

http://www.biooko.net/cz/udalost/98/Hra-na-Ohradu-a-Video-%E2%80%93-Kazety-n/