Balet dotančí v sezóně 2011–2012 do kin ve 3D

Pro sezónu 2011/12 projektu Balet v kině distribuční společnost Aerofilms připravila první 3D balet na světě – Giselle z Mariinského baletu v Petrohradě. Druhou sezónou budou pokračovat přímé přenosy klasických titulů z Bolšoj baletu v Moskvě. Nově bude baletní nabídka rozšířena o dva záznamy z Královského baletu v Londýně. I v sezóně 2011/2012 Aerofilms přináší to nejlepší v baletu z Východu i Západu.

Romantická 3D Giselle z Mariinského
Giselle 3D ze slavného Mariinského divadla v St. Petěrsburgu je prvním 3D baletem na světě. Stereoskopická technologie umožňuje balet vnímat v nových rozměrech, baletní sbor diváky vtáhne do kouzelného světa nadpřirozena plného roztančených víl a jemné práce nohou balerín. V titulní roli uvidíme hostující Natálii Osipovou, která diváky Baletu v kině naprosto strhla při přenosu Dona Quichota, Leonid Sarafanov vystoupí jako vévoda Albrecht.

Hvězdný maestro a umělecký ředitel Mariinského divadla Valerij Gergijev věří, že 3D produkce jsou budoucností divadla:

"Je velmi důležité, aby divadelní soubory připravovali odvážné projekty. Jedině tak budoucnost opery a baletu nebude nikdy zpochybňována."

Balet Giselle je inspirován dílem romantického básníka Théophila Gautiera podle legendy o vílách – zasnoubených dívkách, které zemřou ještě před svatbou a po smrti se promění ve víly. Když do jejich království zabloudí muž, utančí jej k smrti.

Balet Mariinského divadla v Petrohradě je považován za kolébku ruského baletu. Od svého vzniku roku 1783 je neodlučitelně spjat s národní kulturou a historickými událostmi. Během historie byl hlavní uměleckou silou Ruska, která kultivovala všechny generace ruských umělců. V éře Sovětského svazu byl soubor znám pod názvem Kirovův balet.

Bolšoj balet ve znamení odkazu Maria Petipy
Pro sezónu 20111/12 Bolšoj balet připravil tituly z pokladnice klasických ruských baletů z dob největší slávy carského baletu v 19. století - éry Maria Petipy v podání nejlepších interpretů současnosti. Sezónu přímých přenosů zahájí slavnostní znovuotevření Velkého divadla po rekonstrukci baletem Esmeralda. Pokračovat se bude Spící krasavicí, vánočním Louskáčkem, exotickým Korzárem a středověkou legendou inspirovaným baletem Raymonda. Klasickou sezónu doplní nová inscenace geniálně talentovaného mladého ruského choreografa Alexeje Ratmanského Světlý pramen na hudbu Dmitrije Šostakoviče.

Bolšoj balet je bezesporu jeden z nejlepších baletních souborů na světě. Jeho tradice se odvíjí už od carského Ruska (1776). Ve 20. století si vybrousil svůj typický až atletický styl a i dnes je plně hoden svého jména. Soubor se pyšní hvězdnými tanečníky jako Světlana Zacharova, Natalie Osipova, Ivan Vasilijev, či Michail Lobukin. Bolšoj balet zvolil pro dramaturgii sezóny přímých přenosů do kin tradiční klasické klenoty svého repertoáru. Virtuozitou jejich provedení si dobývá srdce diváků po celém světě již řadu let. Umělecký šéf Sergej Filin dokáže těžit z obrovské tradice souboru a přenášet ji do souvislostí moderní doby. 

Královský balet Londýn s roztančenými zvířátky
V červenci uvedeme záznam klasického Labutího jezera v choreografii Sira Fryderyka Ashtona, otce anglického stylu. V hlavních rolích uvidíme Marianelu Nuñez a Thiaga Soarese. Titul bude uveden v nastudování nejslavnějšího a nejelegantnějšího britského prince minulosti Sira Antonyho Dowella.  V sprnu nás okouzlí snad nejrozkošnější dětský balet Pohádky Beatrix Potterové, kde uvidíme roztančené známé kreslené postavičky jako Petra Králička, kachnu Jeminu, či paní Bodlinkovou. Choreografem je Fryderyk Ashton, který i k tomuto titulu přistoupil s jedinečným vtipem jeho dílům vlastním.

Královský balet v Londýně je jedním z nejlepších baletních souborů současnosti. Jeho uměleckou ředitelkou je Monica Mason. Jeho kořeny jsou předválečné, královský přídomek mu byl udělen britskou královnou v roce 1956. Otcem jeho typicky anglického elegantního a zároveň briskního stylu je Sir Fryderyk Ashton (1904 – 1988), choreograf obou záznamů, které Aerofilms přináší.   

O projektu Balet v kině
Přímé přenosy baletů kombinují špičkové taneční umění s nejmodernějšími technologiemi. HD (High Definition) je akronym pro vysoké obrazové rozlišení, které svou kvalitou daleko převyšuje kvalitu formátu DVD. Zvuk je přenášen v prostorovém šestikanále 5.1. První přenos Baletu Pařížské opery se uskutečnil v prosinci 2009. Prvním přenosem byly Les Ballets Russes z apřížské opery v roce 2009. V současnosti na projektu participuje 14 kin v České a Slovenské republice.

Aerofilms přináší to nejlepší v baletu z Východu i Západu!
Držitelem licence na přímé přenosy a projekce Bolšoj baletu z Moskvy, Královského baletu v Londýně a Mariinského baletu do České republiky je distribuční společnost Aerofilms.

Podrobné informace o přenosech a participujících kinech naleznete na www.baletvkine.cz