Banky si za platbu kartou účtují příliš

Ústup hotovostních plateb v obchodech a rostoucí obliba placení kartou přidělává vrásky na čele obchodníkům. Ti tak kvůli poplatkům za platbu přicházejí o stále vyšší částky z tržeb. Výše poplatku z každé transakce se může u malých obchodníků vyšplhat až na pět procent z ceny nákupu. Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) poslední studie však ukazují, že procentuální poplatky z výše transakce jsou neopodstatněné.

Podle svazu platební systémy mohou ziskově fungovat i s náklady pouze jeden eurocent za transakci. "Banky tedy nastavují neregulérní podmínky, jelikož evropský systém platebních karet může fungovat i za nižších cen ku prospěchu obchodníků, spotřebitelů, a přesto stále zisku bank," uvedl viceprezident SOCR Michal Ševera.

Podle něj platební systémy vlastněné bankami stanovují zcela netransparentní a vysoké transakční poplatky. Platby kartou se obchodníkům tak nevyplatí.
 
Také mezibankovní poplatky, účtované při přeshraničních transakcích, omezují soutěž mezi bankami, aniž by přinášely uživatelům platebních karet odpovídající technický a ekonomický prospěch, uvedl SOCR. Mnohdy je prý obchodník navíc nucen akceptovat všechny typy karet bez ohledu na různost skrytých poplatků s nimi spojených.
 
"Našim obchodním partnerům poskytujeme nejen platební terminály, ale navíc i servis, který zahrnuje služby obchodního zástupce, vyřizování reklamací či nonstop dostupný help desk. Vybavenost obchodů platebními terminály navíc přináší větší komfort. Poplatky jsou součástí smluvního vztahu, proto se k nim nemůžeme vyjadřovat," reagovala Česká spořitelna.
 
Poplatky spořitelna stanovuje každému obchodnímu partnerovi individuálně jako dohodnuté procento z každé uskutečněné transakce. Klíčovými faktory jsou počet terminálů, počet uskutečněných transakcí a průměrná výše platby. "Druh podnikání nebo poloha provozovny mají jen druhotný vliv, který může ovlivnit některý z klíčových faktorů, ale k nim primárně nepřihlížíme," dodal Jan Holinka z tiskového oddělení ČS.
 
Evropská komise plánuje přijmout legislativní opatření týkající se poplatků u přeshraničních plateb v příštím roce. "Toto by mělo být rozhodujícím krokem k vytvoření spravedlivého a zdravou hospodářskou soutěž podporujícího trhu platebních služeb. Evropská komise musí zajistit, aby stávající předpisy byly řádně prováděny a prosazovány v členských státech a aby pravidla přijatá na úrovni EU byla v souladu s vyšším cílem lepšího fungování jednotného trhu," řekl generální ředitel EuroCommerce Christian Verschueren.
 
zdroj: ČTK