Část zisku jsem chtěla dát na volby, řekla Salačová v kauze Ratha

Podnikatelka ve stavebnictví Ivana Salačová obžalovaná v kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) dnes soudu řekla, že částí zisku z opravy zámku v Buštěhradu chtěla přispět na krajské volby 2012. Řekla to prý tehdejší člence krajského výboru ČSSD Kateřině Pancové. Šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka nemá informace o tom, že by Salačová někdy straně darovala peníze. Mohla by tak učinit jen písemnou smlouvou, která by byla zveřejněna, napsal ČTK. 

Vyjádření Salačové přišlo jako komentář k policejním odposlechům, které v případu přehrává Krajský soud v Praze. Uvedla, že nešlo o jasně stanovenou částku. "Zmínila jsem se (Pancové), že se vzdám části zisku, aby měli něco na volby, ale neznamenalo to, že budu přispívat na volby nějakou částkou předem určenou," prohlásila Salačová. 
    
Rath po soudním jednání řekl, že měl o Salačové "obecnou informaci", že přislíbila za svoji firmu pomoc ve volbách a že se případně zeptá i dalších firem, zda dají sponzorský dar ČSSD. Mělo se údajně jednat o desítky milionů korun. S podnikatelkou se ale o tom nikdy nebavil, věděl to prý od lidí, se kterými spolupracovala. "Ti mně říkali, a byli ze sociální demokracie, že inženýrka Salačová toto sama aktivně přislíbila," uvedl exposlanec. 
    
Salačová se vyjadřovala k odposlechu jejího rozhovoru s Pancovou v její ředitelské kanceláři v kladenské nemocnici v prosinci 2011. Pancová, která je v kauze také obžalována, byla dříve v krajském výboru ČSSD a do svého zatčení také na kandidátce strany do krajských voleb v roce 2012. Vedení sociální demokracie jí pak pozastavilo činnost. Salačová po svém komentáři před soudem novinářům svá slova upřesnila a uvedla, že nemyslela dar přímo pro ČSSD. "Jen jsem řekla, že bych se klidně vzdala části zisku a že bych to dala na volby. Neřekla jsem konkrétně jaké straně," dodala. Dar prý s nikým nekonzultovala, ani ji o něj nikdo nežádal. Peníze prý nakonec žádné straně nedala. 
    
"Přispět by mohla podle našich pravidel pouze formou písemné darovací smlouvy, se kterou by musela ČSSD souhlasit. Tato smlouva by byla následně automaticky zveřejněna. Pokud vím, žádný takový dar ČSSD nikdy neobdržela. V současné době by navíc takový dar procházel transparentním účtem," uvedl v reakci Sobotka. Místopředseda sociální demokracie pro hospodaření Martin Starec odkázal na přehled darů a výroční zprávu dostupnou na webu strany. 
    
Salačová dnes také uvedla, že částem odposlechů, které jsou lépe slyšitelné, nemusí nezasvěcený člověk rozumět, a pokusila se je vysvětlit. Rath si dnes stejně jako v úterý, kdy soud odposlechy začal přehrávat, stěžoval na zhoršenou kvalitu záznamu a nesrozumitelnost. 
    
V úterý v reakci na jeden z nich řekl, že ho současná ministryně spravedlnosti Marie Benešová v souvislosti krajskými volbami varovala před údajně chystanou diskreditační akcí proti sociální demokracii. Benešová to dnes ČTK potvrdila, varování však podle ní bylo obecné a netýkalo se pozdější šéfky pražského vrchního státního zastupitelství Lenky Bradáčové. Za Rathovými slovy prý může být snaha ministryni ublížit. 
    
Dnes přehrávaný záznam z kanceláře Pancové se týkal stavebnictví. "Byla jsem na návštěvě u paní doktorky, ukázala mi tabulku, která byla nesrozumitelná," řekla podnikatelka. V dokumentu prý byl rozpočet na opravu Buštěhradu. Salačová soudu také zmínila, že podepsala smlouvu s firmou Konstruktiva Branko. "Ze zisku se máme dělit 70 na 30, byla to gentlemanská dohoda," dodala. Manažer firmy Pavel Držďanský je také mezi obžalovanými. 
    
V dalších záznamech bylo například slyšet, jak Pancová rozebírá se svým přítelem Petrem Kottem, který s ní a Rathem patří v kauze mezi hlavní obžalované, například postupy týkající se nákupu akcií a zlata. S jiným člověkem se také bavila o provozu nemocnice. Pancová soudu řekla, že se jednalo o standardní poradu s náměstkem nemocnice. Bavili se podle ní o stavebních pracích placených z dotací Evropské unie. "Byla to provozní porada, které jsme měli téměř obden," dodala. 
    
Rath s Kottem soudu opakovaně namítali, že odposlechům není rozumět. Rath také uvedl, že některé nahrávky neodpovídají jejich přepisu, který současně s poslechem může číst. "Ačkoliv v přepisu se zmiňuje mé jméno, nic takového nezaznělo," dodal. Řekl také, že témata, o kterých se lidé na záznamech baví, nemusely nic znamenat. "Jedna věc je, jestli se někdo s někým sejde a povídá se. Nemusí to odpovídat realitě, tedy jak se to promítlo ve skutečnosti. Já říkám, že nepromítlo," řekl exposlanec. 
    
Žalobce Petr Jirát považuje policejní odposlechy za hlavní důkaz a je přesvědčen o jejich významu. Podle něj je vše důležité srozumitelné a také přepisy odpovídají nahrávkám. Navíc se prý zatím jedná o první odposlechy a nejdůležitější prý budou na řadě postupně. 
 
zdroj: ČTK