Česká taneční platforma již zná své vítěze

Jubilejní 20. Česká taneční platforma již zná všechny své vítěze a poprvé v historii je vyhlásila již v závěru festivalu. Cenu za světelný design získal kolektiv tvůrců inscenace Karneval zvířat a těsné druhé místo, které se odborná porota rovněž rozhodla udělit, získala Katarína Ďuricová za Korekci skupiny VerTeDance. Cenu diváků si odnáší Karneval zvířat Báry Látalové a kol. Tanečnicí roku se stala Andrea Opavská za výkon v inscenaci La Loba. Taneční Inscenací roku byla vyhlášena Korekce souboru VerTeDance. Po prvním hlasování mezinárodní poroty měla však stejný počet bodů jako Boys Who Like to Play with Dolls Terezy Ondrové a Petera Šavela. 11 členů poroty tak muselo hlasovat podruhé a rozhodnout se mezi jedním či druhým dílem. Korekce zvítězila těsným poměrem hlasů 6 : 5.

Letošní ročník festivalu českého současného tance a pohybového divadla začal 3. dubna a byl zakončen v neděli 6. dubna slavnostním vyhlášením cen. Oslava dvaceti let mezinárodně uznávané přehlídky toho nejlepšího, co se u nás za poslední rok urodilo, přilákala šest desítek zahraniční hostů. Nechyběli mezi nimi dramaturgové, pořadatelé festivalů, ředitelé divadel a novináři. Během čtyř dnů se na pěti scénách představilo celkem deset představení (já vás matu pořád tím opravování inscenace – představení – já pak vysvětlím, ju) hlavního programu, který byl doplněn přednáškami, diskuzemi, site-specific projekty v ulicích a ukázkami představení. Většina představení byla vyprodána ještě před začátkem festivalu.
 
Odborná porota složená z šesti domácích a pěti zahraničních expertů, kteří přijeli z Nizozemí, Velké Británie, Francie, Německa a Chorvatska, udělila ceny v kategoriích Tanečník/Tanečnice roku a Taneční inscenace roku. Za mimořádný taneční výkon v inscenaci La Loba byla oceněna Andrea Opavská. Zlatý hatrick za Taneční inscenaci roku slaví VerTeDance se svojí Korekcí v režii Jiřího Havelky, kteří již toto ocenění získali dvakrát, v roce 2005 za Tichomluvu a v roce 2012 za inscenaci Kolik váží vaše touha? „Představení má jasný koncept, výjimečně dobře vystavěnou strukturu a silný a energií nabitý fyzický výraz. Ten na jedné straně poutá divákovu pozornost, na straně druhé dá vyniknout individualitám performerů, kteří jsou do jednoho silní v kramflecích, jejich akce baví od začátku do konce. Korekce na velmi omezeném prostoru rozehrává téma zemské přitažlivosti. Tanečníci a tanečnice jsou připoutáni k zemi, jako stromy kymácejí se ve větru v jeho různých podobách – od jemného větříku po vichřici. Bonusem je pak živá hudba - Clarinet Factory živě na scéně jsou opravdovým požitkem,“ zdůvodnila své rozhodnutí porota.
 
Na základě hlasování návštěvníků České taneční platformy získalo Cenu diváka představení Karneval zvířat Báry Látalové a kol. Do hlasování se mohli zapojit všichni platící návštěvníci a zahraniční hosté, kteří mohli ohodnotit každou inscenaci po jejím skončení pomocí hlasovacích lístků. Oblíbené interaktivní představení pro děti a dospělé vyhrálo s jasným náskokem před všemi ostatními.
 
Cenu za světelný design udílí porota v čele se zahraničním expertem, kterým je letos francouzská světelná designérka Pascale Bongiovanni. Jako nejoriginálnější tvůrčí realizaci světelného, zvukového a vizuálního designu v současném tanci vyhodnotili práci Roberta Štěpánka, resp. kolektivu Karnevalu zvířat. Speciální cenu za druhé místo obdržela Katarína Ďuricová za světelný design Korekce. Cenu zaštiťuje Institut Světelného Designu. 
 
„Česká taneční platforma letos oslavila dvacet let a celá se nesla ve znamení hesla „Malý krok pro lidstvo, obrovský skok pro tanec“ Úspěch letošního ročníku, který měl tu čest zde přivítat šest desítek zahraničních hostů naše motto jenom stvrzuje. Hosté nejen že, zřetelně vnímají vývoj české taneční scény, ale oceňují, s jakým nasazením se Platforma uskutečnila i za podmínek, které jsou v evropských kontextech na hranici udržitelnosti. Věříme, že festival poroste a dál bude naplňovat svůj hlavní cíl, kterým je podpora české taneční tvorby a zprostředkování kontaktů na mezinárodní úrovni,“ shrnuje ředitelka platformy Kateřina Višinská.
 
Členové festivalové poroty:
 
zahraniční zástupci 
 
Suzy Blok (NL/ARG) – ředitelka Dansmakers Amsterdam
Morag Deyes (UK) – umělecká ředitelka Dance Base Edinburgh
Edvin Liverić (HR) – herec, režisér, tanečník a producent
Carmen Mehnert (DE) – programová ředitelka drážďanského Hellerau pro oblast Performing
Arts
Jarmo Juha Pentilla (FR) – umělecký poradce pro taneční dramaturgii Théâtre National de
Chaillot v Paříži
 
čeští zástupci
 
Petra Hauerová – choreografka, tanečnice a taneční pedagožka, zástupkyně ředitelky konzervatoře Duncan centre
Yvona Kreuzmannová – předsedkyně Tance Praha
Ivanka Kubicová – choreografka a pedagožka
Jana Návratová – taneční publicistka
Markéta Perroud – spoluředitelka festivalu TANEC PRAHA
Nina Vangeli – taneční publicistka
 
Partneři festivalu:
 
Festival Česká taneční platforma pořádá Tanec Praha pod záštitou Ing. Vladislavy Hujové, starostky Městské části Praha 3. 
 
Festival finančně podpořilo Ministerstvo kultury ČR, Hlavní město Praha, Městská část Praha 3.
 
Účast sedmi významných zahraničních kurátorů České taneční platformy 2014 a studijní cestu pro Tanečníka roku podpořila Česká centra v Praze.
 
Účast mezinárodní poroty České taneční platformy 2014 podpořil Institut umění – Divadelní ústav (IDU) v Praze.
 
Festival dále podpořil Institut světelného designu, SE.S.TA, konzervatoř Duncan centre, HAMU, Francouzský institut, Maďarský kulturní institut, EHP/Norské fondy pro bilaterální spolupráci, Prague International, Aerofilms, Bikramjoga, WD Lux, Agogs, Sansha, Thai Fit a VŠCHT. 
 
Mediálními partnery jsou ČRo Vltava, Radio Wave, Radio 1, Taneční aktuality, Taneční zóna, Pražský deník, Metropolis live, Artikl, A2 a iPrague.