ČESKÁ TANEČNÍ PLATFORMA slaví 20 let

Festival českého současného tance a pohybového divadla slaví 20 let a bilancuje parafrází na slavnou Armstrongovu větu. Vesmírné oslavy tance začnou 3. a skončí 6. dubna. Deset představení bude hostit pět scén, doprovodný program zasáhne i do ulic a škol.

Praha – Festival Česká taneční platforma každoročně nabízí výběr toho nejzajímavějšího, co se za poslední rok na poli českého současného tance událo. Letos měla dramaturgická porota práci obzvláště těžkou. „Vůbec nebylo snadné vybrat z třiceti pěti přihlášených děl desítku nejzajímavějších, nevynechat zásadní osobnosti a zároveň neodradit nejmladší generaci,“ přibližuje Yvona Kreuzmannová, členka poroty a zakladatelka Tance Praha, který ČTP pořádá. Finální výběr ale hodnotí pozitivně. „Myslím, že se nám to podařilo, kromě hlavního programu jsme vytvořili velký prostor v jeho doprovodné části a mnoho příležitostí k networkingu,“ dodává Kreuzmannová. Právě networking, navazování nových kontaktů a prezentace českého tance zahraničním odborníkům je jedním z hlavních poslání tohoto festivalu. Česká taneční platforma se vždy těšila zájmu zahraniční, letos ovšem přijede rekordní počet hostů – přes šest desítek dramaturgů, pořadatelů tanečních festivalů, ředitelů divadel a  novinářů. 
 
Během čtyř dnů od 3. do 6. dubna budou moci nejen oni, ale i domácí diváci shlédnout devět nejlepších kousků loňského roku a jako bonus loňské vítězné představení v kategorii Inscenace roku Jezdci Lenky Vagnerové & Company. Po něm bude následovat slavnostní ceremoniál s vyhlášením letošních vítězů. V rámci České taneční platformy jsou totiž udělována hned čtyři ocenění. Dvě z nich, Taneční inscenace roku a Tanečník/Tanečnice roku vyhlašuje festivalová porota složená z tuzemských a zahraničních odborníků, samotní návštěvníci udělují Cenu diváků a Institut světelného designu zaštiťuje Cenu za světelný design. První tři zmíněné ceny vytvořila sochařka Barbora Daušová, autorka jediné sochy Václava Havla v životní velikosti.
 
Ačkoli není ČTP primárně soutěžním festivalem, v hlavním programu se o přízeň diváků i poroty utká Andrea Miltnerová, Farma v jeskyni, Boca Loca Lab, Lenka Vagnerová & Company, Spitfire Company, Tereza Ondrová a Peter Šavel, NANOHACH, Bára Látalová a VerTeDance. Doprovodný program nabídne site-specific projekty, diskuze a Ateliéry čtení tance. 
 
Českou taneční platformu bude letos hostit pět scén, nejen domácí PONEC – divadlo pro tanec, ale i Studio ALTA, Alfred ve dvoře, teatro NoD a Centrum současného umění DOX.
 
Vizuální podoba festivalu od tištěných materiálů, přes ceny, rádio a videospoty, až po výzdobu Ponce vychází z vesmírné poetiky, jíž propůjčila tvář loňská Tanečnice roku Markéta Vacovská a grafickou podobu vtiskla Eva Chudomelová.