ČR nabízí UNICEF jako novou centrálu pražský Veletržní palác

Česká republika nabídne jako nové sídlo celosvětové centrály Dětského fondu OSN UNICEF pražský Veletržní palác, kde nyní sídlí Národní galerie. Schválila to vláda. O nové centrále organizace se má rozhodnout počátkem prosince mezi čtyřmi uchazeči. Z New Yorku by se ústředí fondu mohlo kromě Prahy přestěhovat do Budapešti, Nairobi nebo do Kuala Lumpuru.

UNICEF chce přesunem z New Yorku snížit své provozní náklady. "Hledáme dobrou a levnou lokalitu ve světě a Praha je jedním ze čtyř finalistů, kteří byli vybráni," řekla ČTK na počátku listopadu ředitelka Českého výboru pro UNICEF Pavla Gomba. "Jedná se o celosvětové zázemí celé organizace, kde budou poskytovány IT služby, finance, účetnictví a lidské zdroje," dodala.
 
Do konce listopadu mají vlády finalistů poslat do New Yorku konkrétní nabídku, na jejímž základě pak bude UNICEF na počátku příštího měsíce nové sídelní město vybírat. Mezi důležitá kritéria, která bude posuzovat, patří podle Gomby také bezpečnost, infrastruktura, technické zázemí a vyspělost země, ale i kvalifikace místních lidí, protože v centrále by mělo najít práci asi 275 místních obyvatel z celkových zhruba 300 zaměstnanců. Centrála by v novém sídle mohla podle Gomby začít fungovat na jaře nebo v létě příštího roku.
 
To, že by Praha mohla nabídnout Veletržní palác, zmiňoval ministr financí Andrej Babiš (ANO) už na počátku listopadu, kdy do Česka přijeli zástupci UNICEF na jednání s vedením ministerstev financí a zahraničních věcí. Podle Gomby tehdy zástupci organizace hodnotili jednání v Praze pozitivně.
 
Ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt ve svých plánech na příští podobu instituce počítá s tím, že Veletržní palác jako sídlo Sbídky moderního a současného umění potřebuje buď vysokou investici, nebo ho galerie opustí. Objekt je podle Fajta ve velmi špatném technickém stavu, náklady na ostrahu a energie ročně stojí 100 milionů korun, tedy 45 procent státního příspěvku. Nový ředitel NG se přiklání k opuštění objektu a výstavbě nové budovy, v historii NG první, jež by vznikla přesně pro potřeby muzejní a galerijní instituce. Stavba, která vznikla původně pro veletrhy, je jen obtížně využitelná pro jiné účely, sídlo UNICEF by ale podle Fajta bylo pro ni důstojnou náplní a znamenalo by prestiž i pro celou ČR.
 
zdroj: ČTK