Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Čtyřdenní masopustní maraton na Žižkově

2. 02 2012 | Největší a nejstarší pražský masopust startuje 18. února a potrvá až do posledních minut před Popeleční středou, kdy začíná půst.

Největší a nejstarší fašankové oslavy v Praze, Žižkovský masopust, proběhnou již podevatenácté v Praze 3. Čtyřdenní maraton veselí, oslav, reje masek a nespoutané zábavy odstartuje v sobotu 18. února dětským maškarním odpolednem v Paláci Akropolis a vyvrcholí v úterý 21. února velkým masopustním průvodem, který projde Žižkovem z náměstí Jiřího z Poděbrad. Žižkov se bude již tradičně masopustně veselit až do posledních minut před Popeleční středou 22. února, kdy podle liturgického kalendáře začíná postní období trvající 40 dnů až do Velikonoc.

Věhlas svérázných masopustních oslav na Žižkově již dávno překročil nejen hranice Prahy, ale i České republiky. Před čtyřmi roky vyhlásil britský deník The Guardian Žižkovský masopust jedním ze tří největších lákadel hlavního města Prahy, letos na masopustní rej na Žižkově láká turisty mimo jiné také americký deník The New York Times.

Oproti loňským ročníkům si diváci budou moci užít více nabitý čtyřdenní program. Pořadatelem masopustu je městská část Praha 3, ale do programu se letos zapojí i řada dalších kulturních institucí a neziskových organizací z Prahy 3.

„Letošní masopust bude doslova přehlídkou všeho žižkovského, do programu se zapojí palác Akropolis, Dům dětí a mládeže Ulita, kino Aero, ale také divadelníci z taneční žižkovské scény Ponec, občanské sdružení Remedium i farmáři z našich farmatrhů na Jiřáku. I když málokdo z nás bude dodržovat 40-ti denní půst až do Velikonoc, všechny srdečně zvu na tradiční nedělní masopustní hody do jedné z nejtypičtějších hospod U vystřelenýho oka,“ uvedla starostka Prahy 3 Vladislava Hujová.

Masopustní veselí zahájí akce pro děti. Během sobotního maškarního odpoledne v Akropoli však pořadatelé doporučují rodičům zakoupit předem v kavárně Paláce Akropolis vstupenku za registrační poplatek. Ta bude jim i jejich dětem garantovat vstup na akci, které kapacita sálu v posledních letech nedostačuje.

Večer pak palác Akropolis ovládne rock n´ roll s Elvis Presley Revival Bandem a Classic Rock n´ Roll Bandem. Jitrnice a pivo zdarma pro každého návštěvníka jsou na této akci již tradicí.

Masopustní hody s hudebním doprovodem Žižkovanky v hospodě U vystřelenýho oka, které začínají v nedělní poledne, jsou také již tradicí, novinkou však je odpolední program pro děti v domě dětí a mládeže Ulita na Balkáně. Zde malé a nejmenší čeká pestrý program s Divadlem v Pytli, divadlo Ponec, tvůrčí dílny a výroba masopustních masek.

V pondělí pak masopustní návštěvníky přivítá kino Aero. Odpoledne čeká malé návštěvníky pásmo pohádek a loutkové divadlo občanského sdružení Remedium, večer promítání filmu Soukromý vesmír režisérky Heleny Třeštíková a pak koncert kapely Koza na útesu.

Vrcholem masopustu již tradičně bude den před Popeleční středou. Oslavy Žižkovského masopustu v úterý 21. února poběží od 9.00 hodin až do posledních hodin před začátkem postního období, začínající o půlnoci. Dopoledne a odpoledne bude patřit staročeské zabijačce na farmářském tržišti na náměstí Jiřího z Poděbrad. V 17.00 se pak zformuje u kostela Nejsvětějšího Srdce Páně masopustní průvod, který vyrazí přes Žižkov k radnici, aby z rukou starostky Prahy 3 Vladislavy Hujové převzal vládu nad Žižkovem. Následně se oslavy vrátí na náměstí Jiřího z Poděbrad.

www.praha3.cz

Diskuse

Čtěte více

Jak financovat koupi nemovitosti, když jejich ceny nadále rostou?

V roce 2020 byla kromě potřeby vlastní střechy nad hlavou jedním z hlavních motivů pro nákup nemovitosti snaha bezpečně uložit úspory a zároveň se projevil nadstandardní nárůst zájmu o rekreační ...

Lidé se během lockdownu naučili řešit své záležitosti online

Za poslední rok došlo v Česku k výraznému nárůstu počtu nově založených datových schránek, díky kterým je možné řešit komunikaci s úřady elektronickou formou. Na situaci se přitom výrazně ...

Jablonec je připravený k plošné přednostní vakcinaci seniorů v domech s pečovatelskou službou

Poněkud nečekaná, ale vítaná výzva Libereckého kraje adresovaná jeho obcím a městům skýtá možnost přednostně očkovat proti covid-19 i klienty domů s pečovatelskou službou (DPS). Že jde skutečně o ...

Moderní kancelářské budovy jsou zelené a nabité technologiemi

Budoucnost kancelářských budov je v ekologii a moderních technologiích. Mají zelené střechy i fasády a chytrá řešení pomáhají větrání, udržování ideálního vnitřního klimatu či využívání ...

Pozor na těkavé organické látky v domácnosti! JRD radí, jak s nimi účinně bojovat

Vlivem koronavirové pandemie trávíme doma mnohem víc času, než tomu bývalo dříve. Při vzdělávání či práci z domova jsme sice lépe chráněni před nemocí COVID-19, hrozí nám však jiná rizika: těkavé ...

 
.

Speciály

Naše magazíny

Novinky ze světa bydlení, aut, techniky ...

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO