Další řetězce plánují zavedení samoobslužných pokladen

Další tuzemské obchodní řetězce plánují zavedení samoobslužných pokladen. V budoucnu se přidají Billa a Interspar, Globus dokončil tříměsíční testování samoobslužného skenování zboží. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky. Nejvíc v ČR těchto pokladen provozuje Tesco. 

"Projekt na samoobslužné pokladny má Billa sice hotový, ale jejich skutečné zavedení do provozu je reálné nejdříve za dva roky. V rámci testovacího provozu se musí odladit spousta věcí, riziko krádeží zboží patří mezi ně," uvedla mluvčí Billy Gabriela Bechynská. 
    
Také Interspar zavedení tohoto způsobu placení zvažuje. "Samoobslužné pokladny jsou zákazníky vnímány velmi pozitivně a společnost SPAR ČOS zaznamenala zájem především z řad mladé a střední generace," dodal mediální zástupce řetězce Aleš Langr. 
    
Nejmodernější systém placení za zboží testoval v létě v prodejně v Čakovicích hypermarket Globus. Službu samoobslužného skenování zboží vyzkoušelo 20.000 lidí, především těch s velkými nákupy. V hypermarketu je k tomu k dispozici 100 mobilních ručních skenerů. Zákazník si v prodejně nejdříve vyzvedne ruční skener, zboží poté skenuje při vkládání do nákupního vozíku, nakonec ho zaplatí u pokladny. 
    
"Jako zatím největší výhodu zákazníci považují rychlé odbavení ve vyhrazené části pokladní zóny bez nutnosti vyndávat zboží z nákupního vozíku. Zvláště při platbách bezkontaktními platebními kartami se jedná o velmi rychlé odbavení, při kterém zákazník ušetří několik minut svého času," uvedla mluvčí řetězce Pavla Hobíková. 
    
Tesco nyní provozuje ve svých prodejnách 500 samoobslužných pokladen. "Zákazníci je oceňují zejména ve velkých obchodech, kde pomáhají zmenšovat fronty a tedy urychlovat nákup. Potvrdilo se naše očekávání, že si k nim velmi rychle najdou cestu zástupci mladé a střední generace. Máme však i velmi pozitivní reakce od starších zákazníků, kterým vyhovuje možnost si vše vyřídit v klidu a ve vlastním tempu," řekl ČTK mluvčí Tesca Jiří Mareček. 
    
V prodejnách Albert samoobslužných pokladen přibude. "Samoobslužné pokladny postupně zavádíme a to především do prodejen s větší prodejní plochou," dodala mluvčí Alberta Judita Urbánková. Řetězec registruje i případy krádeží u těchto pokladen, takových případů ale není víc než u pokladen s obsluhou. 
    
Diskontní řetězce Lidl a Penny Market tento typ placení neplánují zavést. Kaufland zatím vyhodnocuje výsledky pilotního provozu na dvou prodejnách v Praze. 
 
zdroj: ČTK