Datank: Řada tuzemských bank ruší poplatky za vedení úvěrů

Řada tuzemských bank ruší poplatky za vedení účtů u úvěrů i u hypoték. Vyplývá to z dílčích výsledků výzkumu Nejlepší banka a Nejlepší pojišťovna, který uskutečnila agentura Datank. Spory klientů a bank o tyto poplatky tak podle ní přinesly první výsledky.      

Bitvu s tuzemskými bankami rozpoutal případ klienta Komerční banky Petra Němce, jemuž banka poplatky vrátila. Na jaře pak soud ve stejné žádosti vyhověl klientovi Hypoteční banky. Dva červencové soudy naopak rozhodly ve prospěch bank a žádosti klientů byly zamítnuty. Přestože banky argumentují tím, že poplatky za správu úvěrů jsou v souladu s právem, ve většině případů je ruší. 
    
Podle výzkumu agentury Datank zrušila poplatek za správu neúčelového úvěru například GE Money Bank, Raiffeisenbank, Sberbank, UniCredit Bank, Waldviertel Sparkasse a Zuno Bank. Naopak banky, které vedení účtu dále zpoplatňují, jsou Česká spořitelna, ČSOB, Oberbank a LBBW Bank. Většina bank také upustila od poplatku za poskytnutí úvěru. 
    
"Snížení poplatků za vedení úvěrů jsme zaznamenali i u většiny hypoték. Samy banky ale přiznávají, že zrušení poplatků mohou promítnout do mírného zvýšení úrokové sazby. Některé banky, jako například ČSOB, nabízejí dokonce dvě varianty, hypotéku bez poplatků s vyšším úrokem, nebo naopak nižší úroky s poplatky. Nelze ale jednoznačně říct, která volba je lepší," uvedl analytik Datanku Ondřej Pivoňka. 
    
Další sledovanou položkou jsou upomínky k úvěrům. Raiffeisenbank a GE Money Bank proti loňsku tento poplatek zvýšily, cena za dvě upomínky tak přesahuje tisíc Kč. Raiffesienbank si za první upomínku účtuje 500 Kč, za druhou 800 korun, což je nejvyšší částka mezi sledovanými bankami. GE Money Bank obě upomínky pokutuje 600 korunami, dohromady tedy klient zaplatí 1200 Kč. Bez sankce napomene dvakrát klienty Citibank a jednou Wüstenrot Hypoteční banka. Citibank si ale naopak účtuje vysoké poplatky za zřízení a vedení úvěru. U většiny bank se součet obou upomínek pohybuje mezi 500 až 800 Kč. 
    
Různě vysoké částky zaplatí klienti také za vedení kreditních karet. Ty je však třeba porovnat s výší úroků na kartě. "Obecně se dá říci, že banky s vyššími poplatky za vedení kreditní karty, nabízí naopak výhodnější úrok ke kartě. Jsou zde i výjimky, například Zuno Bank, která má podprůměrný úrok a za vedení karty si neúčtuje žádný poplatek," upozornil Pivoňka. 
    
Raiffeisenbank a mBank mají lehce nadprůměrný úrok, vedení karty však také nezpoplatňují. Stejně tak GE Money Bank, která nabízí jeden z nejvyšších úroků, vedení karty také neúčtuje. Navíc ke kreditním kartám nabízí rozsáhlý benefitní program. V souvislosti s nákladností kreditní karty by měl klient samozřejmě zvažovat také další služby, které se k ní váží, například různá pojištění nebo věrnostní programy, dodal Pivoňka. 
 
zdroj: ČTK