Dnes probíhá oslava 130. výročí povýšení Žižkova na město

Praha 3 si v květnu připomene 130. výročí povýšení Žižkova na město. Oslavy vyvrcholí 13. května na Havlíčkově náměstí, které se vrátí o 130 let zpět.

„Půjde o oslavu spojenou s jakousi historickou exkurzí do českého života na  konci 19. století. Chceme, aby návštěvníci poznali, jak tehdy lidé žili, co jejich životy hýbalo a také čím se bavili. Něco si návštěvníci budou moci prohlédnout, ale řadu věcí si také mohou přímo sami vyzkoušet,“ řekl zástupce starosty pro kulturu Pavel Sladkovský.

Na oslavách tak potkáte dámy a pány v dobovém oblečení, sbor ostrostřelců, četnictvo, rakouské vojsko i další žižkovské postavy. O zábavu se malým i velkým návštěvníkům postará oblíbené Divadlo v pytli s principálem Petrem Stolařem. Návštěvníci se budou moci potkat s historickými postavami, například s nejslavnějšími starosty, ale i s vynálezcem Křižíkem, nebude chybět ani policie. V rámci programu proběhne také módní přehlídka dobových modelů.

„K vidění bude i dobový výcvik rakouských vojáků, pražských ostrostřelců i policejní  dozor rakouského četnictva, pochody a parády. Bude se střílet z repliky děla,“ slibuje Martin Korbel z Klubu vojenské historie Gardekorps.

Pro děti budou připraveny hry, které hráli jejich tehdejší vrstevníci. „Děti si budou moci zkusit, jak jim půjde roztočit káču bičem, srážet kuželky nebo honit obruč,“ láká děti Petr Stolař.

Program začíná ve 13 hodin odpoledne, dále  jsou připraveny dvě komentované prohlídky radnice v 15.00 a v 17.00 hodin, na tu druhou plynule navazuje i vycházka  nazvaná Radnice a její okolí. Historii Žižkova bude věnována i výstava v Galerii pod radnicí.

Historie Žižkova:  Od vinohradů přes šibenice k městu.

Toto pražské předměstí vzniklo v místech, kde Karel IV. přikázal vysazovat vinohrady.

Na Šibeničním vršku tedy poblíž dnešní Husinecké byla původně šibenice staroměstská a  o kus dál novoměstská. Až za dob panování Marie Terezie byla tato dekorace hlavní cesty mezi Prahou a Vídní  shledána za nedůstojnou a popraviště byla přesunuta na Židovské pece. Na opačném konci současného Žižkova byly pro změnu zakládány morové hřbitovy. Rozkvět místa přinesl až podnikatel a také první žižkovský starosta Hartig, jehož podnikatelské aktivity by byly dnešní terminologií  patrně označeny za tunelářské,  píše historik Jan Škoda ve svém článku Zvraty a paradoxy  žižkovských dějin.

Program oslav

11.5. kino AERO 18.00 promítání filmů Popatři, co skrývá Praha 3, Oči tygra
13.5. – 30.6. Výstava Žižkovská radnice v Galerii pod radnicí – výstava věnovaná vzniku radnice v návaznosti na povýšení Žižkova

13.5. Havlíčkovo nám. 13.00 -17.00

13.00 zahájení  -  historické osobnosti Žižkova
(c.k. vojenská dechovka, stavění máje, Péro za kloboukem – staropražské písničky, hudba pro korzo)

14.00 cesta k povýšení
(co předcházelo povýšení , c.k. vojenská dechovka, povýšení Žižkova, Péro za kloboukem, hudba pro korzo)

15.00 první  komentovaná prohlídka radnice

15.00 jak se událo otevření radnice veřejnosti
(c.k. vojenská dechovka, dobová dámská přehlídka,  Péro za kloboukem, hudba pro korzo)

16.00 finále za účasti historických osobností
(c.k. vojenská dechovka, pražští ostrostřelci a c.k. posádka v akci, Péro za kloboukem, hudba pro korzo)

17.00  druhá komentovaná prohlídka radnice - navazuje vycházka Radnice a její okolí

Připraven je cyklus vycházek Žižkov známý i neznámý, první se uskuteční 13. května, další v červnu, obě na téma Sochy a náměstí. V září a říjnu se uskuteční vycházky po žižkovských dvorech. O přesných datech Vás budeme informovat na www.praha3.cz.