Dva a půl milionu na opravy domů, kaple i židovský hřbitov

Přes dva a půl milionu korun poputuje z Fondu obnovy a rozvoje třetí městské části na opravy domů v Praze 3. Na bezúročných půjčkách navrhli v květnu radní rozdělit 1,5 milionu korun mezi tři žadatele. Další peníze putují formou daru na opravy Betlémské kaple v Prokopově ulici, obnovu náhrobků na Nových židovských hřbitovech a opravu fasády historického domu v Nitranské ulici.

Společenství vlastníků bytových jednotek v Jagellonské ulici 6 se bude moct pravděpodobně pustit do opravy střechy, která je v havarijním stavu, oprav společných prostor domu, regenerace dvora a truhlářských oprav dveří. Pokud rozhodnutí rady posvětí na nejbližším zasedání zastupitelstvo, radnice jim z fondu oprav na tuto rekonstrukci bezúročně půjčí 499 tisíc korun. Díky obdobné podpoře se dočkají také obyvatelé domu na Tachovském náměstí 5 opravy dvorní fasády a nového osobního výtahu, který by měl být k domu přistavěn.

Společenství vlastníků jednotek v Nitranské ulici 5 chce zase půlmilionovou půjčku využít na opravy dvorní fasády a především rekonstrukce dožívajících dvorních balkonů.  Na obnovu historicky cenné uliční fasády včetně štukatérských prací a oprav balkonů s klempířskými pracemi radní navrhli přidělit 400 tisíc korun jako dar.
 
Půlmilionová dotace by měla pomoci také s opravami Betlémské kaple farnímu sboru Českobratrské církve evangelické v Praze 3. Peníze putují na havarijní opravy části této kulturní památky včetně rekonstrukce interiéru a střešního pláště.  Židovská obec získá 280 tisíc korun na statické zajištění 30 náhrobků a pořízení projektové dokumentace pro obnovu rodinné hrobky Fuchs na Nových židovských hřbitovech při Izraelské ulici.
 
„O půjčky a dary z Fondu obnovy a rozvoje může požádat každý majitel nemovitosti, včetně družstev a společenství vlastníků, na území městské části Praha 3. Nově se půjčky mohou poskytovat i na opravy a rekonstrukce vnitrobloků,“ připomněl zástupce starosty pro finance a investice Josef Heller.
 
Přidělování podpory se řídí schválenými pravidly, která naleznete zde. Žádosti v první fázi posuzuje výbor pro územní rozvoj, poté jeho doporučení schvaluje rada a zastupitelstvo. Disponibilní zůstatek fondu, který městská část v letošním roce výrazně posílila, činil k polovině dubna přes 17 milionů korun.