Dva muži zemřeli o víkendu na podchlazení

Třeskuté mrazy si v Praze o víkendu vyžádaly zřejmě další dvě oběti. V sobotu byl v Mukařovského ulici ve Stodůlkách nalezen silně podchlazený dvaačtyřicetiletý muž, který již nejevil žádné známky života. Krátce před nedělní půlnocí pak pražští záchranáři vyjížděli k šestapadesátiletému muži na křižovatku ulic Havlíčkova a Na Florenci. Jeho život se ale posádce již nepodařilo zachránit. Podle mluvčí pražských záchranářů Jiřiny Ernestové nelze ani u jednoho z mužů vyloučit či potvrdit, zda šlo o bezdomovce.

Pražští záchranáři v posledních dnech v souvislosti s mrazivým počasím stále častěji vyjíždějí k podchlazeným osobám. Jen o uplynulém víkendu byli zdravotníci přivoláni ke 13 případům podchlazení.

O uplynulém víkendu noční teploty na několika místech v metropoli dosáhly až téměř k hranici minus 20 stupňů. Přes den se pak teploty pohybovaly v rozmezí od deseti do pěti stupňů pod bodem mrazu. Například Podle ředitele Centra sociálních služeb Praha Tomáše Jána tak stále přibývá lidí bez domova, kteří do nocleháren přicházejí s četnými omrzlinami.

Magistrát kvůli mrazivým teplotám od minulého týdne zavedl řadu mimořádných opatřeních. Kapacity nocleháren a ubytoven pro bezdomovce například posílily vyhřívané stany, kde lidé bez domova mohou strávit noc. V současné chvíli jsou v metropoli celkem tři stany - jeden na křižovatce U Bulhara a dva na Rohanském ostrově. Každý z nich poskytne azyl zhruba 50 lidem. V dohledné době by na Rohanském ostrově měl vyrůst ještě další, v pořadí již čtvrtý stan.

Od října 2011 do konce ledna 2012 Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy eviduje téměř 60 případů podchlazení. Z toho u deseti zemřelých nelze vyloučit vliv počasí. Jen od začátku mrazivého února převezli záchranáři do pražských nemocnic 29 podchlazených osob. Mráz byl pak pravděpodobně jednou z příčin celkem sedmi úmrtí.

zdroj: ČTK