Ekonomika příští rok po dvou letech propadu zřejmě poroste

Domácí ekonomika by měla příští rok po dvou letech poklesu růst, a to o více než dvě procenta. Důvodem bude oživení ve světě i obrat v rozpočtové politice vlády, která dosud kvůli škrtům omezovala vývoj hospodářství. Vyplývá to z odhadů oslovených analytiků. Inflace by měla podle nich i přes zahájené devizové intervence zůstat kvůli poklesu cen energií na počátku roku 2014 nízká, naopak průměrná míra nezaměstnanosti bude nadále kvůli doznívající krizi nad sedmi procenty. 

"Díky devizové intervenci ČNB a rostoucí poptávce v zahraničí, včetně zemí eurozóny, by mělo v příštím roce dojít k výraznějšímu nárůstu exportu, což by mělo české ekonomice zajistit stabilní míru růstu," uvedl vedoucí partner podnikového poradenství a řízení Ernst & Young Jan Fanta. 
    
Letošní rok sice podle analytika Raiffeisenbank Michala Brožky znamenal další propad HDP, pozitivní ale je, že se evropská a zřejmě i česká ekonomika dostaly z recese. "V roce 2014 očekáváme růst hlavních světových ekonomik. To je klíčové i pro českou ekonomiku. Česká fiskální politika by již neměla tlumit výkon českého hospodářství takovým způsobem, jako tomu bylo v posledních dvou letech," uvedl. 
    
Analytik Komerční banky Jiří Škop ale upozornil, že devizové intervence zahájené centrální bankou v listopadu začnou ekonomice pomáhat až ve druhém pololetí příštího roku a plně až v roce následujícím. 
    
Inflace bude v příštím roce podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka i přes výrazné oslabení kurzu koruny nižší než letos. Důvodem je neopakování vlivu zvýšení sazeb DPH a pokles cen elektrické energie. 
    
"Pokud by centrální banka neintervenovala, inflace by patrně v příštím roce propadla na nulovou úroveň. Dokonce bychom se v první polovině příštího roku dočkali meziročních poklesů," uvedl Škop. Slabší koruna podle něj nejdříve zvýší dovozní ceny, tedy ceny pohonných hmot, některých potravin a dalšího zboží krátkodobé spotřeby. "V dalším kroku by zlepšená situace v reálné ekonomice měla zajistit, že inflace se bude pohybovat okolo inflačního dvouprocentního cíle ČNB," dodal. 
    
Největším problém ekonomiky přitom podle analytika Next Finance Vladimíra Pikory zůstává nezaměstnanost. "A zlepšení jen tak nepřijde. Statistiky jasně ukazují, že dokud neroste ekonomika meziročně o více než 3,5 procenta, nová dlouhodobá místa v ekonomice moc nevznikají," uvedl.
 
zdroj: ČTK