EXPRESKA radí: Nebojte se svalů aneb proč zařadit silový trénink.

Myslíte si, že posilování není pro ženy? Že svaly k ženské postavě nepatří?  Že pro ženy je lepší jít si zaběhat? Jste na omylu! Správný posilováním se vaše tělo hezky vyrýsuje a zpevní. A jak odborníci prokázali, existuje vysoká závislost mezi nárůstem síly hlavních svalových skupin a hodnotou bazálního metabolismu. Člověk s vyšším podílem svalové hmoty totiž i v klidu spálí více kalorií. Zařazení posilovacích cviků do tréninku vám tedy pomůže zhubnout. Aby se to povedlo, je třeba chodit cvičit pravidelně a nepřestat po pár týdnech či měsících. Není to lehké, ale výsledky za to stojí!  

Pravidelnému cvičení se můžete naučit v klubech EXPRESKA. EXPRESKA přináší 30minutový kruhový trénink kombinující silové cvičení s aerobní aktivitou. Princip je jednoduchý – k dispozici máte 8 hydraulických pístových strojů a 8 aerobních stanovišť, po kterých se přesouváte v kruhu z jednoho stanoviště na druhé po zhruba 30 vteřinách. Během půl hodinky tak rovnoměrně procvičíte všechny svalové skupiny, zpevníte tělo, zrychlíte metabolismus a spálíte nadbytečné tuky. Lekce začíná vaším příchodem, přijít můžete kdykoliv během otevírací doby a jako bonus – muže u nás nepotkáte! Kluby EXPRESKA najdete na více než 30 místech v ČR a 10 na Slovensku. Více viz www.expreska.cz.
 
Svalů tak akorát
 
Ženy a muži mají řadu anatomických a fyziologických odlišností, ale když přijde na svaly, jejich stavba je u obou pohlaví stejná. Samozřejmě že muži mají větší sílu. To je dáno větším podílem svalové hmoty. Ačkoli tak můžeme v posilovně cvičit na stejných strojích jako muži a na první pohled ve cvicích není rozdílu, ženské a mužské tělo reagují na cvičení odlišně. „Jelikož my ženy nemáme tolik testosteronu, nepřibývá nám svalová hmota tak rychle jako mužům. A jakmile dosáhneme svého potenciálu svalového růstu, další nárůst se zpomalí,“ zbavuje své klientky obav trenérka mostecké EXPRESKY Jana (33 let), maminka dvou dětí. Velkých svalů se tak bát nemusíme. „Naopak – při spalování tuků, za něž můžeme děkovat právě posilování, se svaly vyrýsují a mírně zmenší, neboť tuk je obsažen i ve svalech,“ dodává Jana.
 
Když ženy posilují
 
Silový trénink pro ženy má svá specifika. „Ženy by měly posilovat spíše s nižší zátěží a s větší intenzitou. Je to dáno tím, že disponují menším objemem svalovou hmotou. Ideálním nástrojem jsou tak hydraulické pístové stroje u nás v EXPRESCE, kde si můžete nastavit zátěž dle libosti. Na své si tak přijdou začátečnice i pokročilé,“ popisuje trenérka EXPRESKY Tereza (27 let) z Olomouce. Dbát bychom měly také na rovnoměrné zatížení a procvičení všech svalových skupin, nejen problematických partií.
 
Spalujte i u sledování televize
 
Věděly jste, že zatímco po běhání se organismus během chvilky vrátí do normálu, po posilování ještě další hodiny spaluje tuky? Může za to zvýšení bazálního metabolismu zapříčiněné posilovacím tréninkem. Jednoduše řečeno – posilovacím tréninkem navýšíte svůj bazální metabolismus nejen na dobu cvičení, ale ještě na dalších 36-48 hodin poté. A čím více „aktivní“ svalové hmoty máme, tím lépe nám to po cvičení „spaluje“. To stojí za zvážení – najděte si na webu www.expreska.cz nejbližší EXPRESKU a přesvědčte se, že to funguje, třeba hned zítra. Nebo raději dnes!