Farmářské trhy na Jiřáku patří mezi pětku nejlepších

Farmářské tržiště městské části Praha 3 na náměstí Jiřího z Poděbrad patří mezi pět nejlepších v rámci celé republiky. Zákazníci tržiště na něm oceňují jeho výhodnou polohu, příjemné prostředí a širokou nabídku produktů. Toto hodnocení přineslo poslední vydání časopisu Týden, které se obsáhle zabývalo kvalitou stále oblíbenějších farmářských trhů.

Spolu s novým fenoménem se také vyrojily otázky po původu a kvalitě nabízeného zboží. Časopis zmiňuje případy z holešovické tržnice, kde se namísto české produkce prodává zboží z velkoskladů. Organizátoři z občanského sdružení Archetyp, které ve spolupráci s městskou částí organizuje trhy na Jiřáku, formulovali dvě základní pravidla, která uplatňují na svých trzích: prodávající musí být výrobcem nabízeného zboží nebo musí být výrobcem k prodeji písemně pověřen. A dále je povinen se smluvně zavázat, že zboží nenakupuje z velkoskladu. „Snažíme se farmy osobně objíždět... anebo na ně získáváme reference třeba od ovocnářské nebo zelinářské unie. A potraviny ochutnáváme dopředu,“ doplňuje Jiří Sedláček z Archetypu, který sází hlavně na tuzemské drobné pěstitele.

Někteří zákazníci ale poukazují na to, že jsou na tržištích k dostání také mořské ryby, které nelze považovat za lokální produkty. „Po dlouhém přemýšlení jsme dali šanci i několika výjimečným produktům, které podle našeho názoru stojí za hřích. Vedle mořských ryb jsou to i maďarské a slovenské domácí klobásy a ovčí sýry, domácí olivový olej a tím jsme skončili,“ vysvětluje Jiří Sedláček.

„Městskou část motivovaly k pořádání farmářských trhů dva hlavní důvody. Především zájem občanů a pak také naše snaha o podporu místního zemědělství. Česko nemá moře, nicméně mořské produkty jsou v zahraničí typickým produktem nabízeným na farmářských trzích. Před spuštěním trhů jsme pořádali rozsáhlou anketu a hlas veřejnosti se jednoznačně přikláněl k myšlence učinit u mořských ryb výjimku z podmínky o lokálním původu,“ uvedl zástupce starosty Pavel Sladkovský.

A co se na trzích na začátku května nabízí nového? Vedle chřestu jsou to sazenice bylinek, květin, ale dostanete třeba i sazeničky rajčat vhodných k pěstování na balkóně. Mělničtí farmáři si vás získají svou nabídkou mladých zelených salátů nejrůznějších druhů. A pochutnat si můžete také na jarních kuřátkách a prvních vajíčkách od mladých slepic.

www.praha3.cz