Havárie horkovodu v Praze přerušily dodávku tepla asi 40.000 lidí

Dvě noční havárie horkovodu v Praze přerušily dodávky tepla pro asi 40.000 lidí na Vinohradech, ve Vršovicích a Strašnicích. Domácnosti byly bez přívodu tepla ještě dnes dopoledne. Pražská teplárenská začala s obnovením dodávek na většině míst po poledni, na sídlišti Skalka však bude problém odstraněn až v odpoledních nebo večerních hodinách. ČTK to řekl mluvčí Pražské teplárenské Radek Ježdík. 

Za vznikem havárie mohly podle Ježdíka stát nedávné teplotní výkyvy, ale přesné příčiny se teprve zjišťují. "I přes zimní počasí obyvatelům nehrozí bezprostřední nebezpečí. Nicméně doufáme, že se dodávky tepla podaří v plné míře obnovit co nejdříve. Teď musíme zjistit, zda se takovýmto událostem dá nějak předejít," sdělil ČTK pražský primátor Tomáš Hudeček. 
    
Na Vinohradech a ve Vršovicích byla podle Ježdíka havárie horkovodu u křížení ulic Ruská a Litevská. Podle hlášení na non-stop lince společnosti se výpadek dodávek tepla týká Edenu, Bohdalce a ulic Vinohradská, Ruská, Vršovická, Záběhlická a Nad Vršovskou horou. Mluvčí Prahy 10 Jan Charvát ČTK oznámil, že na místě oprav byly horkou vodou zatopeny některé objekty, na místě museli zasahovat hasiči. Druhá porucha je ve Strašnicích, podle linky Pražské teplárenské postihlo přerušení dodávek tepla sídliště Skalka a Solidarita. 
    
"Závady jsou postupně odstraňovány a u 90 procent postižených odběratelů by dodávky podle sdělení Pražské teplárenské měly být postupně obnoveny již po polední," sdělil Charvát. 
    
Od tepla bylo odpojeno také šest základních škol a 13 mateřských škol ve Vršovicích, řekl ČTK Charvát. Bez tepla byla i jedna budova jeslí, radnice v objektu umístila přímotopy. V některých školách problém ještě odstraněn nebyl, zatím ale nebyly zavřeny. "Ředitelé mohou dát volno z provozních důvodů, nicméně ne ve chvíli, kdy jsou děti už ve škole, protože rodiče by se na to nestihli připravit. Dle aktuálního vývoje s opravou zvážíme další kroky včetně převozu dětí do jiných, nezasažených škol," řekl Charvát. Teplem a teplou vodu není zásobena ani radnice desáté městské části. "I proto jsme se rozhodli, že budova úřadu bude pro veřejnost dnes otevřena pouze do 14 hodin," dodal Charvát. 
    
Radnice vyzvala občany, aby informace o rozsahu výpadku v dodávkách tepla a o změnách psali na facebookový profil městské části. "Doporučujeme všem občanům, kteří chtějí mít aktuální zprávy z úřadu Prahy 10, aby registrovali své telefonní číslo do systému zasílání informačních SMS. Vše potřebné najdete na adrese http://sms.praha10.cz," uvedla místostarostka Ivana Cabrnochová. 
    
Postiženo je i část území Prahy 2, školy a úřady na ní ale problémy s teplem nemají. Podle Ilony Chalupské z tiskového oddělení radnice mají všechny školy i úřady na území Prahy 2 své vlastní kotle. 
    
V oblasti je i Fakultní nemocnice Královské Vinohradská nemocnice, dispečer uvedl, že s ní je od prvních chvil v kontaktu, nemocnice podle něj povolala topiče, který uvedl do provozu záložní zdroj. Pacienti by tak bez tepla být neměli. Pracovnice telefonní ústředny nemocnice ČTK řekla, že o žádných problémech s dodávkou tepla neví. 
    
Česko v těchto dnech zažívá zatím nejstudenější dny letošní zimy, teploty klesají hluboko pod bod mrazu.
 
zdroj: ČTK