Homolka vypadla z plánu na převod nemocnic na Prahu

Z původního záměru na převod čtyř nemocnic do majetku Prahy vypadla Nemocnice Na Homolce. Pražská TOP 09 a ODS se zatím shodly na převzetí Nemocnice Na Bulovce a Thomayerovy nemocnice. Dál se jedná o podolské porodnici a Psychiatrické léčebně Bohnice, vyplývá z včerejšího koaličního jednání, řekl na dotaz ČTK náměstek primátora Ivan Kabický (ODS). O záměru převzít nemocnice budou zastupitelé jednat v říjnu. Praha by mohla zařízení provozovat od roku 2014.

Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) a ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) se na březnové schůzce shodli na tom, že by Praha mohla od státu převzít Thomayerovu nemocnici, podolskou porodnici a dále nemocnice Homolku a Bulovku. Už v červnovém návrhu klubu TOP 09 ale zastupitelé navrhli pouze dvě zařízení - Bulovku a Bohnice. O léčebně se přitom do té doby vůbec nemluvilo. Předseda zastupitelského klubu TOP 09 Jiří Vávra dnes ČTK řekl, že se v následujících dnech klub sejde s ministrem Hegerem. Z jednání by měl vyplynout konkrétní návrh na převod nemocnic, který následně projedná klub ODS. Rada by měla o materiálu rozhodovat na přelomu září a října. Hned poté zastupitelstvo.

V průběhu dalších měsíců budou následovat jednání s pojišťovnami a ministerstvem zdravotnictví, třeba o rozsahu péče nebo o počtu lůžek a způsobu financování. Převod nemocnic z majetku ministerstva financí musí schválit Sněmovna.
 
Podle předběžných plánů by ze zdravotnických zařízení vznikl holding se společnými nákupy léků, zdravotnického materiálu a přístrojů a rozdělením péče tak, aby se nezdvojovala. Podle Kabického by nemocnice fungovaly jako příspěvkové organizace města, neuvažuje se o formě akciových společností.
 
Praha by tak získala pod kontrolu skoro třetinu zdravotní péče ve městě. Metropolitní síť by se v hlavním městě doplňovala s univerzitními nemocnicemi, které vznikají ze tří pražských fakultních nemocnic.
 
Opoziční ČSSD už dříve upozornila na možnou privatizaci nemocnic. Primátor to ale odmítá.
 
zdroj: ČTK