Právě se nacházíte:

Jak svítit ekonomicky?

Letošní září přineslo jednu velkou změnu do oblasti domácího osvětlení. Z rozhodnutí Evropské unie byly všechny obchodní řetězce nuceny stáhnout z prodeje klasické (čiré i matné) 100 W žárovky. I ostatní klasické žárovky s nižšími výkony nicméně budou z pultů postupně mizet. Dražší, avšak výrazně trvanlivější a úspornější alternativy světel vám nabízí zářivky, halogeny a LED diody.

Zářivky
Kompaktní zářivky se nejlépe uplatní v místnostech, kde se svítí dlouhodoběji bez častého rozsvěcování a zhasínání světla. Například v koupelně či na záchodě by se světlo, které se vyznačuje delší dobou rozsvěcování (platí hlavně pro levnější zářivky), těžko uživilo. Výborně se naopak zářivky hodí do kuchyní nad linku či sporák.

Životnost průměrných zářivek je 12 až 15 tisíc hodin, což je přibližně 12 až 15 krát více, než čím disponuje klasická žárovka. Oproti klasickým žárovkám s nimi ušetříte asi 80% energie. Dražší zářivky vydrží i neomezený počet sepnutí a nabízejí životnost až dvacet let. Příjemné je, že kompaktní zářivky seženete v nejrůznějších designech.

Halogeny
Halogeny se naopak hodí do místností, kde světlo potřebujete rozsvěcovat často (chodba domu, koupelna, záchod,…). Halogenovým žárovkám nevadí časté spínání a na rozdíl od mnohých zářivek ihned po rozsvícení zaplní pokoj velmi kvalitní světlo.

Jejich výhodou je nižší pořizovací cena v porovnání se zářivkami, nevýhodou pak menší úspory za energie. Oproti klasické žárovce uspoříte asi 20 - 30% (a mají jen dvakrát takovou životnost). Protože se halogenové žárovky vyrábějí i ve stejných tvarech jako původní žárovky klasické, můžete je použít i do svítidel, kam se například nevejdou kompaktní zářivky.

LED diody
LED diody představují v současnosti nejkvalitnější a zároveň i nejdražší způsob domácího svícení. Jejich největší výhodou je výrazně vyšší produkce energie na watt než u jiných způsobů osvětlení. LED dioda se zdrojem 4 W zvládne vyprodukovat kvantitativně stejně světla jako 40 W žárovka. Stejně jako halogenům ani LED diodám nevadí časté spínání a rychle se rozsvěcí. Ze všech tří alternativ také disponují nejdelší životností – asi 100 krát vyšší než u zářivek a až 1.000 krát vyšší než u klasických žárovek. Svou barevnou různorodostí mohou LED diody vhodně dotvářet design místnosti. Jejich největší nevýhodou prozatím zůstává vysoká pořizovací cena.

U nových typů světel musíte počítat s tím, že vám z peněženky vytáhnou hned na začátku více peněz, než na co jste byli zvyklí u klasických žárovek. Počáteční investice do jejich koupě se vám však vrátí v jejich dlouhé životnosti a na úsporách za energie.