Jezdci a Orbis pictus – listopadové premiéry v divadle Ponec

Žižkovské divadlo Ponec uvede v listopadu dvě světové premiéry tanečních inscenací. Obou je občanské sdružení Tanec Praha plným nebo částečným koproducentem. První premiérou bude choreografie Jezdci vznikající v rámci evropského projektu M4m, druhou taneční introspektivní pouť Orbis pictus.  

13. a 14. listopadu od 20.00 budou moci diváci zhlédnout výsledek několika měsíčních příprav tanečně-pohybové inscenace Jezdci přední české choreografky a tanečnice Lenky Vagnerové. Choreografie vznikla jako první samostatný počin letos nově ustaveného tanečního souboru Lenka Vagnerová & Company, mezi jehož kmenovými tanečníky jsou Pavel Mašek, Andrea Opavská, Lacko Cmorej nebo Tomáš Červinka. 

Lenka Vagnerová byla se svým novým projektem Jezdci vybrána Tancem Praha o. s. v rámci evropského EU Culture projektu M4m – M 4 mobility, jehož je občanské sdružení hlavním koordinátorem. V průběhu připravovaného inscenačního projektu bude Lenka Vagnerová pracovat s vybraným light designérem Davidem Alcorta Ruizem ze Španělska, jehož pobyt a tvorbu bude financovat v rámci koprodukce Tanec Praha.
 
Choreografie Jezdci jsou intenzivním a alegorizujícím výstupem. „Jsme rychlí, respektujeme vítr. Jsme silní i zranitelní. Rádi vás pozorujeme, vy nás často nevnímáte. Vaše osudy neměníme, vy naše mnohdy ano. Sdílíme stejný svět, ale díváme se na něj z jiné perspektivy,“ charakterizovala choreografka „její jezdce“.
 
27. a 28. listopadu od 20.00 uvede divadlo Ponec choreografii předního českého tanečního souboru NANOHACH & Lenky Bartůňkové a Michala Záhory, který se po dvouleté přestávce opět představí na jevišti právě v nové inscenaci Orbis pictus. Duet, inspirovaný Červenou knihou Carla Gustava Junga, dekonstruuje přirozenost lidství pomocí vědomých i nevědomých binarit. "Má řeč je nedokonalá. Mluvím v obrazech ne proto, abych se blýskal slovy, ale z neschopnosti nalézt slova. Jinak než v obrazech nejsem schopen slova hlubiny vyslovit." Inscenace Orbis pictus je introspektivní taneční poutí, která si pohrává s obrazy kolektivního nevědomí. 
 
Tanec doplní surreální hudba italského hudebníka Carla Natoliho a světelný design Jana Komárka. Choreografie aktuálně vzniká mj. během rezidence umělců v jihlavském divadle DIOD a plzeňském prostoru Pap-rna a představena bude na premiéře 27. a 28. listopadu v pražském divadle Ponec. 
 
Vstupenky na představení jsou v prodeji za 190 Kč (120 Kč) a lze je rezervovat prostřednictvím webových stránek divadla Ponec či předprodejní sítě Ticketportal. Předprodej na listopad začíná 15. října 2012. Více na www.divadloponec.cz