K zápisům do prvních tříd míří přes 140.000 dětí

Na zápis do prvních tříd se podle odhadů ministerstva školství chystá přes 140.000 dětí, zhruba stejně jako loni. Protože kapacita škol je i přes postupný nárůst uchazečů stále větší než počet dětí, rodiče si často vzdělávací zařízení vybírají. Odborníci radí rodičům nejen zjistit si co nejvíce informací, ale i zajít si do vybrané školy a nasát zde atmosféru. 

"Když má jít dítě do školy a přijde čas rozhodování, mnozí rodiče si s hrůzou uvědomí, že o současném školství vlastně nic nevědí. A přitom by rádi našli kvalitu. Většina z nás ale neví, jak se kvalitní škola pozná, na čem vlastně záleží," popsal Miroslav Hřebecký ze spolku EDUin, který v Praze pořádá pro rodiče seminář, jak vybrat nejvhodnější školu. 
   
Většina škol se totiž specializuje na nějakou oblast vzdělávání a výchovy, ať už jsou to jazyky, sport či začleňování znevýhodněných dětí. 
    
Hlavní zásada je jít se do vybrané školy podívat a všímat si, zda vedení a vyučující uplatňují spíš autoritativní přístup nebo v hodinách i na chodbách panuje vstřícná atmosféra. Škola by měla také poskytnout svůj vzdělávací program, dohledat lze i inspekční hodnocení. Rodiče by se měli ptát i na to, zda hodně dětí odchází na víceletá gymnázia nebo škola nabízí tak kvalitní vzdělání, že i nadané děti zůstávají. 
    
Co se týká požadavků škol na dítě, ministerstvo školství už dříve vydalo desatero doporučení, co by měl budoucí prvňáček umět. Dítě by mělo zvládat základní hygienu, mluvit ve větách a mít dostatečně vyvinutou motoriku, aby dokázalo kreslit, stříhat či otáčet listy v knížce. Předškolák by měl také umět poznat základní barvy a tvary, udržet chvíli pozornost a také děkovat či zdravit. 
    
Pro rodiče, kteří si nejsou jistí, zda jejich dítě umí vše potřebné, existují třeba pracovní sešity se cvičeními a hrami pro děti. "Rodičům je potřeba vysvětlit, že je důležité respektovat individuální specifika dítěte i případné odchylky ve vývoji. Důležité je, aby se neukvapovali v hodnocení svého dítěte a veškeré své pochybnosti a otázky konzultovali s odborníky," upozornil Radomír Juřička z Národního ústavu pro vzdělávání. 
    
Zatímco ještě v roce 2010 přišlo k zápisům necelých 119.000 dětí, loni jich bylo 138.000. Zapsáno ale bylo v minulém roce více než 120.000 dětí, 16.000 dětí mělo odklad školní docházky. Zhruba dvě třetiny dětí s odkladem přitom tvoří chlapci. 
    
Zápisy mohou školy pořádat kdykoliv od 15. ledna do 15. února. Rodiče musejí přinést rodný list dítěte a svůj občanský průkaz. 
 
zdroj: ČTK