Klienti Drop In možná zůstanou bez pomoci

Stovce klientů metadonového centra Drop in hrozí, že již za několik dnů zůstanou bez pomoci. Praha 1 nechce centru prodloužit nájem v ulici Ve Smečkách. Pokud Drop in přesune substituční program do ordinace ve Španělské ulici, dá mu Praha 2 výpověď, řekl dnes ČTK vedoucí lékař Jiří Presl, který v 90. letech stál u zrodu centra. Dočasným řešením by mohlo být mobilní pracoviště, o jehož zřízení se nyní jedná. Otázkou ale zůstává, zda jej magistrát zajistí včas.

Několikrát prodlužovaná nájemní smlouva s Prahou 1 končí středisku Drop in na konci srpna. Magistrát sice přislíbil prostory v Nemocnici na Bulovce, ty se ale uvolní až v prosinci. Centrum zvažovalo dočasně přesunout klienty do Španělské, což ale znamená, že se budou potkávat drogově závislí lidé, kteří jsou v různých stádiích léčby. Zatímco do Smeček dochází vážně závislí pacienti pro metadonovou substituci každý den, ordinaci ve Španělské navštěvují zhruba dvakrát týdne ti, kteří se už dokázali zařadit do běžného života.

Praha 2 se přesunu pacientů obává. "... jsme si vědomi společenského významu léčby drogově závislých, rozhodně bychom však nezvládli zdvojnásobení pohybu pacientů, a to i aktivních narkomanů, na ulici v blízkosti školních a předškolních zařízení," řekla po dnešním jednání s lékaři z Drop in starostka Jana Černochová. Další pokračování nájemní smlouvy tak podmínila tím, že se do Španělské pacienti nepřestěhují.
 
"Možností je buď, že Praha 1 prodlouží smlouvu, nebo že magistrát zajistí mobilní sanitku," uvedl Presl. Pacienti podle něj ale rozhodně nemohou "zůstat na ulici". Radní pro oblast zdravotnictví Ivan Kabický (ODS) ČTK potvrdil, že se o obou variantách jedná. Praha 1 si ale podle mluvčí Veroniky Blažkové za výpovědí smlouvy stojí. Také Presl si myslí, že sanitka je v této chvíli nejvhodnějším řešení. "Jde ale o dočasné řešení," upozornil. "Můžeme to vnímat jako pilotní projekt, který by v budoucnu mohl doplňovat služby stálé ordinace," doplnil.
 
Drop in byl v České republice první organizací zabývající se drogovými závislostmi. Vznikl jako nadace v roce 1991.
 
V Praze je zhruba 10.000 až 14.000 uživatelů tvrdých drog. Jen na Václavském náměstí si denně přijde koupit drogu 300 až 800 lidí. Podle některých průzkumů až 60 procent uživatelů drog trpí hepatitidou typu C.
 
zdroj: ČTK