Knihovna na Jarově zachráněna

Pobočku městské knihovny na Jarově, kterou žižkovská radnice svou dotací 1,2 milionu korun na letošní rok zachránila před zrušením, si v úterý 14. února prohlédli zástupce starosty Pavel Sladkovský společně s radní Barborou Hanychovou. S vedoucí obvodních knihoven pro Prahu 3 Renátou Jíchovou diskutovali o možnosti dalšího rozvoje jarovského literárního a vzdělávacího centra.

Jarovská pobočka se ocitla na seznamu pěti knihoven, které chtělo vedení Městské knihovny v Praze zrušit koncem ledna. Proti tomu se však ostře postavil místostarosta pro kulturu Pavel Sladkovský a poté i celá rada městské části, která nakonec schválila dotaci na její provoz do konce letošního roku.

„Musíme najít úspory jinde, protože nemůžeme dopustit, aby naši občané, především děti a mládež, ztratili možnost číst knihy,“ řekl na jednání rady Sladkovský.

Krok radnice, která okamžitě zareagovala a zabránila zrušení knihovny, přivítali i občané Prahy 3. „Děkuji Vám mnohokrát za moudré rozhodnutí, udělal jste pro naše děti velký čin,“ napsal na radnici například Tomáš Chundela z Jarova.

Jarovská pobočka v loňském roce obsloužila 2 324 registrovaných čtenářů, z toho více než tři stovky dětí. Její návštěvníci si jen za uplynulý rok vypůjčili přes 57 tisíc knih. Přitom počet registrovaných členů i výpůjček knih rok od roku stále stoupá. Jen v roce 2011 se do knihovny přihlásilo 333 nových čtenářů.

Rozhodnutí vedení městské knihovny tak nebylo motivováno nezájmem veřejnosti o služby, ale především stupňujícími se požadavky soukromého majitele objektu na výši nájmu a také malým prostorem, který neumožňuje další rozvoj služeb pobočky.

„Pobočka má přibližně 140 metrů čtverečních, pro rozvoj nabízených služeb v dané spádové oblasti by byl ideální prostor od 250 do 400 metrů čtverečních,“ uvedla vedoucí knihovny Renáta Jíchová.

Proto také radnice bude hledat možnosti, jak zajistit rozvoj knihovny ve svých prostorách.

„Finanční injekce, kterou radnice schválila je opatřením pro letošní rok, určitě však budeme ve spolupráci s městskou knihovnou hledat systémové řešení, které dlouhodobě zajistí poskytování jejích služeb občanům z Jarova i Chmelnice. Zájem veřejnosti zde zjevně je, a proto vážně uvažujeme o řešení, které by místo zrušení mohlo objem služeb, včetně akcí a přednášek pro veřejnost i školy, navýšit. Uvažuje se i o variantě, že by se jarovská knihovna přestěhovala do větších prostor v této lokalitě a stala se z ní spádová knihovna, přičemž druhá knihovna v Husitské ulici by sloužila jako knihovna pobočková,“ dodal místostarosta Pavel Sladkovský.

www.praha3.cz