Křižovatka Rokycanova - Prokopova se dočká radikální změny

Nepřehledná křižovatka Prokopova – Rokycanova již zřejmě projde radikální změnou. Na místo světelně řízené křižovatky, kam se sjíždějí auta z pěti směrů, by zde mohl vyrůst kruhový objezd, jehož nastavení by navíc výrazně snížilo provoz před základní školou Lupáčova.

Provoz v Lupáčově ulici, kde se ráno i odpoledne pohybují desítky školáků, i situace na křižovatce Prokopova – Rokycanova, na níž před téměř třemi roky zahynula při tragické autonehodě osmiletá školačka Anička, se stal před řadou měsíců předmětem zájmu vedení školy, rodičů místních žáků i aktivistů z občanského sdružení Pražské matky. Přestože dopravní řešení na těchto komunikacích spadá do kompetence magistrátu hl. m. Prahy, na přelomu letošního roku vstoupila do diskusí okolo úprav dopravního režimu v tomto místě žižkovská radnice, a rozhodla se změny spolufinancovat.

Na jednání na začátku roku předložil zástupce starosty Pavel Sladkovský návrh představitelům občanských iniciativ, že radnice zainvestuje dopravní studii, která by měla nalézt optimální řešení dopravního režimu v Lupáčově ulici, na křižovatce Rokycanova – Prokopova i v širším okolí tak, aby se zvýšila hlavně bezpečnost chodců. Ještě než se do práce pustili dopravní inženýři, radnice požádala o podněty v anketě na webu městské části a v Radničních novinách občany, aby předali expertům své podněty.  Jeden z nich, konkrétně námět Jana Svrčka ze Žižkova, se stal ideou pro řešení, na kterém se dne 20. října na společném jednání dohodli zástupci radnice, Technické správy komunikací, hl. m. Prahy, bezpečnostních složek i občanského sdružení Pražské matky.
 
Návrh počítá se zřízením kruhového objezdu na křižovatce Prokopova – Rokycanova a úpravou dopravního režimu v Lupáčově ulici. Návrh, na kterém se zástupci všech organizací nakonec shodli, také navrhuje změnu dopravního režimu, který by měl z Lupáčovy ulice přirozenou cestou odklonit tranzitní dopravu z Ondříčkovy směrem na Ohradu.