Právě se nacházíte:

Masopust patřil pepíkům

Letošní masopust byl zasvěcen historickému fenoménu žižkovského pepíka. Je to jinde se nevyskytující svérázný týpek, který se objevil na počátku 20. století na dělnickém Žižkově.

V té době platilo nařízení, že kdo chce do restaurace, musí být důstojně ustrojen - mít na hlavě pokrývku a na sobě sako. Toto pravidlo zde vyřešili po svém, na hlavu si nasadili namísto klobouku čepici a jejich kostkovaná saka se důstojným měšťanským oděvům věru nepodobala. Takový pepík byl hrdý žižkovák a nešel pro ránu daleko.

Za krásného jarního počasí byl na letošním masopustu vytvořen ustanovující světový rekord v počtu žižkovských pepíků na jednom místě. Přísný komisař z agentury Dobrý den, ověřil že se jich na pódiu shromáždilo třicet osm. Protože žižkovský pepík je moderní a nemá genderové předsudky – mezi pepíky nechyběly ani ženy.

Průvod poté vyrazil na svou masopustní pouť Žižkovem a Vinohrady. Vepředu jel alegorický vůz s žižkovskými slečinkami, následován hasičským vozem, dále magickým samohybem, kejklíři, vozem taženým poníky a následoval početný dav žižkovských i přespolních občanů v maskách i bez. Podmanivý rytmus udávali bubeníci souboru Tam Tam Batucada. Průvod tradičně zastavil u televizní věže, pod kterou na pódiu pobavili kejklíři a i k tanci pobídli muzikanti ze šramlu Péro za kloboukem. Průvod se propletl žižkovskými ulicemi, jednou do roka měly masky přednost před auty. Okolo šesté hodiny večerní dorazil pestrobarevný a hlučný masopustní had na Havlíčkovo náměstí.

Před radnicí čekala starostka Vladislava Hujová se symbolickým klíčem a na pomoc si nevzala nikoho menšího než nejvyššího strážce státní pokladny – ministra Miroslava Kalouska. O klíč od města Žižkova přišli prosit zástupci nejmladší generace pepíků. A po ubezpečení, že vše zas v pořádku vrátí, byla jejich prosba vyslyšena. A tak starostka předala klíč a tím pádem i vládu nad trojkou masopustním maškarám. Poté se průvod pod vedením hlavního pepíka alias Petra Stolaře vydal na zpáteční cestu na náměstí Jiřího z Poděbrad. Následovala volba nejkrásnější masky a žižkovský masopust zakončilo ohňové představení souboru Palitchi.

www.praha3.cz