Masopustní víkend na Žižkově

Žižkov o svůj masopustní dorost pečuje. Tradiční juniorský masopustní rej začal v sobotu v Akropoli úderem druhé hodiny odpolední. Velký sál praskal ve švech, organizátoři se nakonec nechali obměkčit a vpustili do sálu o padesát masek víc než je kapacita sálu, aby nebyl nikdo zklamaný.

Letošní dětské odpoledne se neslo v duchu cirkusové manéže, k vidění byl cvičený medvěd, krajta, šašek, silák, Dlouhý (bez Bystrozrakého), všemu velel principál Petr Stolař. Slavnostní zahájení obstarala víla a Fešák Hubert, v nichž rodiče mohli poznat zastupitelku Martinu Šandovou a místostarostu Tomáše Kalouska.

Nejvíce dorazilo princezen, nechyběly ani masky zvířátek, akčních hrdinů, kovbojů, pirátů, rytířů, ale ani masky inspirované Harry Potterem. Tančilo se na pódiu i pod ním a k občerstvení se znamenitě hodily koláčky, koblihy a samozřejmě bonbóny.

Večer v Akropoli patřil dospělým a rock’n‘rollu, k tanci i poslechu vyhrávaly hned tři kapely – první vystoupil nestor české rock’n‘rollové scény - Pepa Pilař se svým bandem, na podiu je střídali mladí a styloví The Fireballs a večer uzavírala kapela, která už svým názvem Elvis Presley Revival Band potvrdila známé tvrzení, že Elvis stále žije.

Sál se postupně plnil, oproti dětskému odpoledni ubylo princezen, přibylo vtipných masek, mezi nejkrásnější patřili svítící roboti a veselé příšery. K masopustu patří jitrnice, jelita, tlačenka, pivo a bohatá tombola - a toho všeho bylo v Akropoli dost. Tradiční masopustní tombolu pak vylosovali radní Barbora Hanychová a zastupitelé Martina Šandová a Roman Žipaj.

V neděli v poledne začaly masopustní hody v jedné z nejtypičtějších žižkovských hospod U vystřelenýho oka. Všechny příchozí srdečně přivítala a dobrou chuť před 40denním půstem popřála paní starostka Vladislava Hujová. „V dřívějších dobách masopust předcházel dlouhému hladovění, ale to, jestli budeme půst dodržovat i dnes, je již na každém z nás,“ uklidnila hosty paní starostka.

Účast byla letos opět hojná a jedlíci měli opravdu z čeho vybírat. Stoly se prohýbaly pod zabíjačkovými dobrotami, kromě klasických jitrniček a jelítek si návštěvníci hospody mohli pochutnat také na zabijačkovém guláši, polévce, či domácím prejtu a ovaru, tlačence nebo koláčích.

K masopustním hodům se vedle paní starostky připojily i další zástupkyně žižkovské radnice: radní Barbora Hanychová a zastupitelky Martina Šandová, Jaroslava Suková a Světlana Škapová. O hudební doprovod a správnou masopustní atmosféru se pak i letos postarala oblíbená kapela Žižkovanka.

Tvořivým odpolednem pro děti pokračoval masopustní maraton v neděli v Ulitě. Zde si mohli malí návštěvníci vyrobit masky na úterní průvod, nacvičili si masopustní tanec i krok a do rytmu si chrastili vlastnoručně vyrobenými chřestidly. Barevný průvod nakonec prošel Balkánem a zamířil do cukrárny na koblihy.

www.praha3.cz