Metro z Můstku na Dejvickou od čtvrtka do neděle nepojede

Od čtvrtka 5. července do neděle 8. července nepojede metro mezi stanicemi Můstek a Dejvická na trase A. Důvodem je plánovaná oprava výhybky ve stanici Náměstí Míru. Výluka se dotkne desetitisíců cestujících. Jako náhradní doprava budou sloužit dvě tramvajové linky 25 a X-A, které budou jezdit v intervalu pět až deset minut.

Metro bude mezi stanicemi Depo Hostivař a Náměstí Míru jezdit stejně jako v běžném provozu po obou kolejích, v úseku Náměstí Míru - Můstek pojedou soupravy kyvadlově po jedné koleji. Metro bude mít interval deset minut.

Náhradní linka X-A bude cestující přepravovat po trase Divoká Šárka - Dejvická - Hradčanská - Malostranská - Staroměstská - Národní třída - Václavské náměstí a přes náměstí Republiky zpět. Tramvaj 25 bude odkloněna z Vypichu tak, že pojede po stejné trase jako X-A, ale opačným směrem.
 
Pro přepravu z Prahy 6 do centra mohou cestující využít také tramvajové linky 1, 8, 18 a 20. Autobusové linky 107, 119 a 147 budou z Dejvické prodlouženy do zastávky Hradčanská. Pro dopravu na letiště Ruzyně doporučuje pražský dopravní podnik využít místo linky 119 ze zastávky Dejvická autobusovou linku 100 od metra Zličín, která bude mít po dobu výluky interval 15 minut. Vedení linek v době výluky najdou cestující také na webových stránkách podniku.
 
Během čtyř volných dnů se kromě opravy výhybky bude pracovat na napojení budovaného úseku z Dejvické do Motola. Náklady podnik odhaduje na 2,2 milionu korun.
 
Výluka se podle odhadů dopravního podniku dotkne asi 70.000 cestujících, kteří využívají o víkendech a svátcích čtyři stanice metra, které budou mimo provoz.
 
Podnik plánuje postupně vyměnit všech asi 40 výhybek, které jsou položeny ve štěrku. Už letos v dubnu se opravovala výhybka u stanice I.P. Pavlova. Na konec září se chystá další, na tři dny by se tak mohla uzavřít celá trasa A. S uzavřením ale nesouhlasí vedení Prahy.
 
zdroj: ČTK