MfD píše, že dávka legálního konopí bude měsíčně za 1200 Kč

Za dávku legálního konopí zaplatí lidé v lékarnách měsíčně zhruba 1200 korun. Pokud se začne licencované konopí vyrábět v Česku, cena by nejspíš ještě klesla. Stát ho ale zatím hradit nebude, píše včerejší Mladá fronta Dnes (MfD). Zákon o legalizaci konopí pro léčebné účely musí ještě schválit sněmovna.

"V budoucnu, až bude zákon platit, se určitě povede jednání o alespoň částečné úhradě pacientům ze zdravotního pojištění," řekl deníku náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek. Konopí bude na předpis, ale zatím není jasné, na jaké množství budou mít lidé nárok. V lékárnách by se mělo objevit na jaře.

Konopí budou do lékáren dodávat licencovaní výrobci a pěstitelé. Zhruba rok a půl by se mělo dovážet ze zahraničí, pravděpodobně z Nizozemska, zájem má i Izrael. Lékový úřad ale stanoví podmínky pro vydání licence na pěstování v ČR. Pěstitelská firma bude prodávat jen státu a bude muset garantovat stejný obsah účinné látky v každé várce.
 
Poslaneckou novelu zákona o léčivech podpořila sněmovna v prvním kole v červnu. Předložili ji poslanci ze všech sněmovních stran v čele s předsedkyní dolní komory Miroslavou Němcovou (ODS). Podle ní dokáže konopí ulevit od bolesti lidem s rakovinou, Parkinsonovou chorobou, roztroušenou sklerózou, atopickým ekzémem nebo lupenkou. Někteří poslanci ale a přijetím návrhu nesouhlasili.
 
zdroj: ČTK