Michael Kocáb v současné době žije projektem Aftershocks

Za pramenitou vodu, která nečekaně vytryskla v "závěru jeho života", označuje hudebník Michael Kocáb společný projekt s Glennem Proudfootem Aftershocks, k němuž si přizvali světové muzikantské hvězdy - bubeníka Virgila Donatiho a basistu Billyho Sheehana. Závěrečný mix nahrávek vznikl v Austrálii. Výsledek jejich spolupráce zanedlouho vyjde u tuzemské pobočky vydavatelství Warner Music. 

"Nahrávka Aftershock je těsně před finále, měla by se objevit 10. února. Mám z toho velkou radost. Předpokládám, že bude následovat další album, ale nechci to uspěchat. Zatím nemohu říct, zda budou koncerty, i když jeden už plánujeme," řekl ČTK devětapadesátiletý Kocáb. 
    
Bubeník Donati pochází z australského Melbourne. Vystupoval například s jazzovým pianistou George Cablesem a spolupracoval s Davem Stewartem, Mickem Jaggerem nebo Josh Stoneovou. Sheehan začal hrát na baskytaru v New Yorku, kde založil skupinu Talas. V roce 1989 stál u zrodu skupiny Mr. Big, společně nahráli singl To Be With You, který se dostal do čela světových hitparád. 
    
"Když se k Aftershock přihlásili takovýhle muzikanti, znamená to pro mě životní satisfakci," uvedl Kocáb, který jedenáct písní na album složil s Glennem Proudfootem, oceňovaným australským kytaristou žijícím v Praze. 
    
Jednotlivé části nahrávali v Americe a v pražském studiu Kocába. Donatimu a Sheehanovi zaslali demo nahrávky, ke kterým oni nahráli své party. Podle Kocába výroba desky nebyla ani tak finančně náročná, jak by se při účasti takových světových hvězd dalo očekávat. Oba slavní muzikanti si nechali zaplatit jen nahrávací studio. "Kdybychom jim měli vyplácet běžný honorář, tak jsme ztraceni, ale jim se muzika líbila a vytvořili nám snové podmínky," uvedl Kocáb s tím, že k návratnosti vložených financí stačí prodat přibližně 4000 kusů alba. 
    
Vzájemné sympatie a uznání mezi hudebníky v Česku a ve Spojených státech je dokonce tak velké, že domlouvají případné vystoupení při březnovém předávání cen Anděl a nevylučují další koncerty. Kocáb však zvažuje, zda raději místo koncertů nevyužije vzniklé "výrobní energie" a nezaměří se hned na další desku. "Namlátil bych do toho větší rychlosti, udělal bych z toho až speedmetal, ať se rytmika vyřádí," sdělil. 
    
Jindy aktivitami překypující Kocáb se v současné době kromě jednoho koncertu v rámci projektu Michala Horáčka Český kalendář soustředí jen na album Aftershock. "Hned po 11. únoru budeme mluvit s (kytaristou Michalem) Pavlíčkem o další desce Pražského výběru, ale do té doby jsem všechno kromě Aftershock vytěsnil," podotkl. 
    
Skladatel, zpěvák, občanský aktivista, politik a podnikatel Kocáb, který je známý především ze skupiny Pražský výběr, natočil první sólové album Povídali, že mu hráli v letech 1986 až 1988. Připravovanou desku označuje jako "společné dílo s Glennem natočené s obrovským přínosem Donatiho a Sheehana. 
 
zdroj: ČTK