Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Ministr Brabec za 100 dnů řešil personálie a ztráty z EU fondů

5. 05 2014 | Za prvních sto dnů ve funkci se ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) zaměřil hlavně na personální změny na klíčových postech resortu a řešil mizející peníze z evropských fondů. MŽP v rámci úspor ušetřilo za tři měsíce zhruba 300 milionů korun, řekl Brabec ČTK. 

Letos hrozí ministerstvu ztráta z evropských fondů až sedm miliard korun. Brabec věří, že se podaří některé projekty obnovit a stáhnout ztrátu na polovinu. 
    
Podle nevládních organizací se ministr zatím snažil dělat pořádek, na hodnocení je ale prý příliš brzy. Za nejvýznamnější považují odvolání ředitele Národního parku Šumava, jiné kroky hodnotí zdrženlivě. Dosavadní působení má Brabec vyhodnotit v úterý na tiskové konferenci. 
    
Za pokrok považují kritici výměny politicky dosazených úředníků za experty. Nejvýznamnější je odvolání šéfa NP Šumava Jiřího Mánka, jehož dočasně nahradil přírodovědec Pavel Hubený. Přepracovaný plán péče o šumavský park má ale sporné body, například zmenšuje divočinu, říkají kritici. 
    
Hned po svém nástupu Brabec vyměnil všech pět svých náměstků, ředitele Státního fondu životního prostředí a dalších několik ředitelů odborů na MŽP. "Možná nejdůležitější je, jestli ministr, když dělá pořádek v personáliích a financích, přejde také k tomu, aby ministerstvo začalo mít skutečně progresivní politiku a přišlo třeba s novým zákonem o odpadech, který už bude cíleně podporovat recyklaci," řekl ČTK programový ředitel Hnutí Duha Vojtěch Kotecký. 
    
Na MŽP pokračují dva audity, v první vlně ukázaly na potřebu personálních změn a nutnost úspor, i proto se sloučily některé odbory. Podle Brabce se přehodnotila řada projektů, například na IT služby a poradenství. "Odhaduji to na minimálně 300 milionů korun na projektech, které jsme buď nerealizovali, nebo bude realizovat v menším rozsahu, než se původně předpokládalo," řekl ČTK. 
    
Obnovily se také práce na odkládaných zákonech, mezi něž patří například dlouho očekávaná nová odpadová legislativa. Ředitel České asociace odpadového hospodářství Petr Havelka hodnotí pozitivně obnovení pracovních odpadových skupin. "Jednání je nyní otevřené a objektivní oproti minulosti," zdůraznil. 
    
MŽP mělo podle ředitelky Asociace ekologických organizací Zelený kruh Júlie Sokolovičové dříve zapojit nevládní organizace na řešení návrhu zákona o posuzování vlivu na životní prostředí EIA, kvůli němuž vede Evropská komise s ČR řízení. "Mohli jsme se vyhnout různým debatám a kontroverzím, kdybychom byli zapojeni dříve," poznamenala. Upozorňovali, že MŽP chce novelou omezit práva občanů. 
    
"Pan ministr se pustil do řešení finančního managementu resortu, kterému nejvíce rozumí, ale přiznám se, že jsem očekával více řešení věcných záležitostí, například problému EIA nebo odpadů," dodal ekolog Jindřich Petrlík ze sdružení Arnika. 
 
zdroj: ČTK

Diskuse

Čtěte více

Jak financovat koupi nemovitosti, když jejich ceny nadále rostou?

V roce 2020 byla kromě potřeby vlastní střechy nad hlavou jedním z hlavních motivů pro nákup nemovitosti snaha bezpečně uložit úspory a zároveň se projevil nadstandardní nárůst zájmu o rekreační ...

Lidé se během lockdownu naučili řešit své záležitosti online

Za poslední rok došlo v Česku k výraznému nárůstu počtu nově založených datových schránek, díky kterým je možné řešit komunikaci s úřady elektronickou formou. Na situaci se přitom výrazně ...

Jablonec je připravený k plošné přednostní vakcinaci seniorů v domech s pečovatelskou službou

Poněkud nečekaná, ale vítaná výzva Libereckého kraje adresovaná jeho obcím a městům skýtá možnost přednostně očkovat proti covid-19 i klienty domů s pečovatelskou službou (DPS). Že jde skutečně o ...

Moderní kancelářské budovy jsou zelené a nabité technologiemi

Budoucnost kancelářských budov je v ekologii a moderních technologiích. Mají zelené střechy i fasády a chytrá řešení pomáhají větrání, udržování ideálního vnitřního klimatu či využívání ...

Pozor na těkavé organické látky v domácnosti! JRD radí, jak s nimi účinně bojovat

Vlivem koronavirové pandemie trávíme doma mnohem víc času, než tomu bývalo dříve. Při vzdělávání či práci z domova jsme sice lépe chráněni před nemocí COVID-19, hrozí nám však jiná rizika: těkavé ...

 
.

Speciály

Naše magazíny

Novinky ze světa bydlení, aut, techniky ...

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO