Místostarosta Sladkovský je proti zrušení knihovny na Chmelnici

Zástupce starosty pro kulturu Pavel Sladkovský se ostře postavil proti plánu Městské knihovny v Praze zrušit pobočku knihovny na Koněvově 217 na Chmelnici. Dnes měl navrhnout radě městské části, aby financování pobočky převzala žižkovská radnice.

Městská knihovna zdůvodnila svůj plán zrušit pobočku na Chmelnici úspornými opatřeními. Podle ní by vedle Chmelnice mělo po Praze skončit celkem pět poboček.

„Městská knihovna v Praze nemá žádné finanční rezervy, je nucena přistoupit i k úplnému zavírání knihoven. Fakticky je náš rozpočet o 13 milionů nižší než rozpočet loňský a výdaje spojené s provozem rostou,“ uvedla Lenka Hanzlíková z Městské knihovny v Praze.

Pobočka by podle plánu vedení knihovny z minulého týdne měla ukončit svůj provoz v březnu. Proti tomu se však ostře postavil místostarosta Sladkovský.

„Zrušení knihovny na Chmelnici musíme zabránit. Její služby hojně využívají děti z celého Jarova, pro které je doprava do druhé pobočky v Praze 3 v Husitské ulici téměř nemožná. Chápu potřebu úspor ve veřejných financích, ale nemůžeme šetřit tím, že zamezíme našim dětem v přístupu k literatuře. To je pro mne naprosto nepřijatelné,“ uvedl místostarosta Sladkovský.

Pokud není provoz pobočky schopna zajistit městská knihovna, musí tak podle Sladkovského učinit žižkovská radnice.

„Musíme najít úspory jinde, ale nemůžeme dopustit, aby naši občané, především děti a mládež, ztratili možnost číst knihy,“ uzavřel Sladkovský.

www.praha3.cz