Moderní LED žárovky šetří a vyvíjí se

Od nástupu osvětlení pomocí LED technologie došlo k výraznému vývoji a zkvalitnění žárovek. Doby, kdy LED žárovka připomínala nevzhlednou „kukuřici“ posetou desítkami LED diod a intenzita jejího světla stačila sotva na osvětlení WC, jsou definitivně pryč. Moderní LED žárovky nabízí barevnost i intenzitu osvětlení pro každou příležitost, a přitom šetří energii a jejich životnost je výrazně delší než u klasických žárovek.

Proč LED žárovky?

Nová generace LED žárovek již je schopna plně nahradit klasické žárovky ve všech ohledech. Běžně jsou k dostání LED svítidla zastupující halogenové nebo klasické žárovky o jakýchkoliv příkonech. Mnoho měst a obcí postupně přechází na pouliční LED osvětlení, automobilky postupně vybavují vozy LED reflektory a trend přechodu na LED technologii bychom mohli najít i v mnoha dalších odvětvích. Nebude dlouho trvat a LED diody zcela nahradí ostatní světelné zdroje.

Vyplatí se velmi brzy po zakoupení

LED žárovky již dnes mají téměř shodné pořizovací náklady jako ostatní světelné zdroje. Pokud si však vezmeme celkové náklady po celou dobu jejich životnosti, díky své velmi malé spotřebě a extrémně dlouhé životnosti daleko překonají klasické žárovky i úsporné kompaktní zářivky.

Obyčejná žárovka slouží cca 1 000 hodin, kompaktní zářivka 8 000 hodin. LED žárovky obě technologie suverénně překonají s více než 20 000 hodinami provozu. LED žárovka má také až o 90 % nižší spotřebu a vydrží 20x déle – vyšší cena při nákupu už by tedy neměla být tak podstatná.

Za jak dlouho po koupi začneme šetřit?

Předpokládejme, že máme ve stropním osvětlení halogenovou bodovku 30 W za 100,- korun a uvažujeme o koupi srovnatelně svítící žárovky LED 4 W za 250,- korun.

Když budeme svítit cca dvě hodiny denně, tak přibližně po cca 15 měsících svícení již máme náklady na pořízení zpět. Za toto období již budeme mít pravděpodobně druhou nebo třetí halogenovou žárovku, takže návratnost bude ještě rychlejší. LED žárovka má mnohem delší životnost a bude svítit cca dalších 18 let bez nutnosti výměny (při svícení 2 hodiny denně). Na stropním osvětlení s více bodovými světly mohou pak roční úspory jít až do řádu tisíců.

Příklad: LED žárovka 4 W spotřebuje ročně energii za 15 Kč, klasická žárovka za cca 130 Kč.

*při svícení 2 hodiny denně

Hlavními výhodami LED žárovek jsou:

- nejvyšší účinnost ze všech používaných zdrojů světla. Z množství dodané energie vyprodukuje nejvíce světla.
- extrémně dlouhá životnost až 25 000 hodin (34 měsíců nepřetržitého provozu)
- výborná odolnost proti vibracím
- okamžité rozsvícení – v řádu mikrosekund
- velký počet zapnutí a vypnutí – přes 20 000x
- úspora až 90 % energie oproti klasickým žárovkám
- při použití se stmívačem nemění barvu světla (na rozdíl od klasických žárovek)
- LED žárovky neobsahují rtuť a žádné další nebezpečné látky

Příroda a ekologie

S LED světelnými zdroji nešetříme jen peníze, ale současně i životní prostředí. Značka RETLUX při výrobě LED žárovek snižuje emise až o 90 % oproti klasickým žárovkám a její žárovky také neobsahují žádné nebezpečné látky, jako je rtuť, takže je jednodušší a méně nákladná i jejich recyklace.