Právě se nacházíte:

Moderní svítidla a LED

Po více než století, kdy svět užíval Edisonovy žárovky z wolframovým vláknem, se ve světě osvětlení důrazně prosazuje jiný vynález - technologie LED neboli Light Emitting Diode. Hlavním důvodem úspěchu je fakt, že LED žárovky mají nízkou spotřebu energie a dlouhou životnost, tato technologie je ale lákavá také díky dalším vlastnostem.

Samotný objev elektroluminicence, která je principem světla LED diody, sahá již do začátku 20. století, využívat se začal však jen omezeně, a to až o více než půl století později jako zdroj světla pro kontrolní žárovky v drahých přístrojích. Teprve v 80. letech minulého století byla tato technologie rozvinuta natolik, že mohly být vyrobeny i první LED žárovky s klasickou paticí, jejich svítovost ale byla stále nízká, takže pro běžné osvětlení se nehodily.

Z principu funkce LED vyplývá, že dioda neumí přímo vyzařovat bílé světlo - toho se v jisté fázi vývoje této technologie dosahovalo tím, že diody obsahovaly tři různobarevné čipy a smísením barev v rozptylném materiálu bylo získáno světlo bílé. Teprve v polovině 90. let  se objevila dioda s jedním čipem, pokrytým vrstvou luminoforu, což je látka měnící vlnovou délku vyzařovaného světla a tím i jeho barevnost. Dnes patří možnost vyrábět světlo v různých variantách, jak z hlediska úhlu svitu, tak i barevnosti, k jednoznačným přednostem technologie LED.

Stále používanějším zdrojem světla v moderních svítidlech se LED diody stávají také díky tomu, že nevydávají ultrafialové ani infračervené záření, velkou výhodou je i nízká povrchová teplota LED žárovek.

Dnes lze LED technologii použít prakticky pro jakékoli osvětlení. LED svítidla nacházejí široké uplatnění v interiérech i jako venkovní osvětlení, na trhu jsou nouzová svítidla, kapesní svítilny, vodotěsná svítidla, diodové pásky a řada dalších zajímavých produktů, v nichž se tato technologie uplatňuje.

Diskontní eshop společnosti Moderní osvětlení například nabízí pod samostatnou kategorií LED svítidla kolem 650 výrobků, které různým způsobem využívají možností této technologie. Tento e-shop v současné době umožňuje výhodný nákup výrobků přímo od téměř 30 výrobců svítidel a tisíce konkrétních položek. Sortiment je přehledně roztříděný a umožňuje uživatelům snadné vyhledávání podle různých hledisek, některé typy LED svítidel přitom patří k nejprodávanějším.

eshop.svitidla.cz
www.osvetleni.cz
www.svitidla.cz