Na 23 pražských čtvrtí ožije sousedskou slavností Zažít město jinak

Na 23 pražských čtvrtí ožije v sobotu 22. září sousedskou slavností Zažít město jinak. Místní spolky a umělci budou v ulicích pořádat koncerty, besedy a hry pro děti. ČTK o tim informovali zástupci iniciativy Auto*Mat, která sedmý ročník akce organizuje. Součástí slavnosti bude i velká podzimní cyklojízda. Smyslem festivalu je podpořit sousedské soužití.

"Veškerý program vytvářejí místní lidé. Zapojují se spolky, umělci, podnikatelé, hospody i jednotlivci. Festival si nejlépe užijí ti, kdo k němu sami přispějí. Stačí vynést na ulici stolek se židlemi a uvařit sousedům kafe," popsal fungování festivalu jeho producent Jakub Hradilek. Program je ohlášen ve 30 ulicích v 11 městských částech. Organizátoři očekávají, že se do programu zapojí tisíce Pražanů.

Například na Jižním Městě budou moci přijít lidé posedět na pozemek komunitního centra Zahrada, kde místní aktivisté pěstují zeleninu uprostřed sídliště. V Kyjích se bude vyrábět dřevěné molo k místnímu rybníku, v Ládví je připraven sousedský piknik. V Braníku se budou celý týden promítat na schodech v ulici Na Vinohradu filmy branických režisérů, například Jana Svěráka.
 
Centrum festivalu bude na Václavském náměstí, kde si lidé mohou vyzkoušet kola a cyklodoplňky. "Praha je tak přetížená automobilovým provozem a přeplněná parkujícími auty, že přestáváme být schopni vnímat ulice jako přirozený prostor pro setkávání, procházky nebo hry dětí. Pokud chceme žít v moderním městě, musíme to změnit," vysvětlila ideu festivalu organizátorka Tereza Vohryzková. Na Václavském náměstí proto odstartuje cyklojízda, které se každoročně účastní tisíce lidí.
 
Festival podpořila i řada dalších osobností, letenští se mohou těšit na grilování na chodníku s dokumentaristkou Helenou Třeštíkovou, ve Vršovicích zase bude vystavovat svá díla výtvarník Krištof Kintera. "Festival Zažít město jinak je skvělou příležitostí pro Pražany, aby se více potkávali v ulicích," nechala se slyšet pražská radní Aleksandra Udženija, která nad akcí převzala záštitu.
 
Kompletní program najdou zájemci na webu www.zazitmestojinak.cz .