Na Jarově vznikne hřiště pro teenagery

Praha 3 má více než tři desítky hřišť pro nejmenší. Doposud však Žižkovu chyběl areál pro mládež. Proto se radnice rozhodla vybudovat takovéto hřiště v Habrové ulici. Už v příštím roce by zde měla začít stavba nového areálu s nejmodernějšími herními prvky.

Do dětských hřišť městská část investuje ročně desítky milionů korun. Jen v uplynulých dvou letech tak prošlo výraznou modernizací hřiště Pod Kapličkou, kde mimo jiné vyrostla nová budova se sociálním zařízením. Úplné modernizace a rozšíření se dočkalo jedno z nejnavštěvovanějších hřišť na vrchu sv. Kříže.

Všechny doposud vybudované a spravované hřiště v městské části jsou určeny mladším dětem. Nyní se však dočká také dospívající mládež. Již příští rok by měli stavaři začít s demolicí vysloužilého asfaltového sportoviště v Habrové ulici. Nahradit by jej zde měl během několika měsíců moderní areál obklopený stromy, který nabídne především náctiletým dětem nejmodernější herní prvky.

Po obvodu celého komplexu povede moderní dráha pro in-line bruslaře, na vnitřní ploše mladí návštěvníci naleznou čtyři atrakce. První z nich bude plocha pro in-line brusle s terénními boulemi. „Samotná in-line dráha po obvodu areálu je určena zvláště začínajícím bruslařům. Hladký plac s několika kruhovitými boulemi by měl sloužit pokročilejším pro nácvik složitějších bruslařských technik,“ vysvětluje autor hřiště architekt Zdeněk Sendler.

Další plochu bude zabírat moderní hřiště s umělým povrchem určené pro streetball a další míčové hry. V jeho sousedství pak návštěvníci naleznou posilovnu pod širým nebem a v bezprostřední blízkosti areálu pro bruslaře bude stát 17 metrů dlouhá a tři metry vysoká cvičná horolezecká stěna obklopená měkčenými dopadovými plochami. „Náročnost lezeckých cest po obvodu stěny se bude postupně zvyšovat. Kombinace lezeckých chytů na začátku bude určena úplným začátečníkům. Naopak ten, kdo zvládne náročné pasáže na konci stěny, si bude moci již ve skalách troufnout i na náročné horolezecké trasy,“ říká architekt Sendler.

Sportoviště se doplní oddechovým altánem, lavičkami pro odpočinek a vybaví toaletami se sprchami. Celý areál bude oplocen a z provozního objektu bude na dodržování provozního řádu a pořádku dohlížet stálý správce. Ten bude návštěvníkům také prodávat občerstvení, především balené nápoje.

Po obvodu hřiště bude vysázena stromová alej, která areál oddělí přírodní clonou od okolních  domů. „Areál je koncipován tak, aby nerušil okolní bytovou zástavbu. To byl také důvod, proč jsme například upustili od myšlenky výstavby skateparku. Herní plochy budou vybaveny moderními tichými herními povrchy . Nonstop ostraha v areálu by měla navíc minimalizovat rizika nebezpečných sociálních jevů mezi mládeží na tomto hřišti, vandalismus i případy rušení večerního a nočního klidu v okolí. Budou zde platit jasná pravidla daná provozním řádem. Chceme totiž areál, kam se nebudou rodiče bát své dorůstající děti pouštět,“ uvedl zástupce starosty Pavel Sladkovský.

Celý projekt nového hřiště je v současné době na počátku územního řízení. Stavba by měla být zahájena v příštím roce a veřejnosti by areál mohl otevřít své brány v roce 2013.

www.praha3.cz