Nový parkovací dům vznikne na Černém Mostě

Na Černém Mostě v Praze přibudou parkovací místa. Na současném záchytném P+R (Park and Ride) parkovišti vyroste parkovací dům s kapacitou 880 míst, zjistila ČTK z webu Informačního systému EIA. Začít stavět by se mělo v příštím roce. Záchytná parkoviště v okrajových částech metropole nabízejí celkově kolem 2900 míst, v některých částech Prahy jich je ale stále málo.

"Dvě stávající P+R parkoviště na Černém mostě jsou nedostatečná," řekl ČTK mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Tomáš Mrázek. Podle dostupných údajů nabízejí 425 míst. Všechna místa jsou ale vždy hned v časných ranních hodinách obsazena. "Černý most je jedním ze dvou nejvytíženějších míst v Praze," doplnil mluvčí.

Na druhé straně metropole zažívá velký nápor Zličín. Řidiči, kteří do Prahy dojíždějí z jihozápadní části Středočeského kraje a po dálnici D5, mají k dispozici jen zhruba dvě stovky míst v P+R na Zličíně a v Nových Butovicích. Na Zličíně by podle plánů magistrátu v budoucnu mělo vzniknout třetí parkoviště pro zhruba 720 aut.

Parkoviště u Chlumecké ulice na Černém Mostě v blízkosti výjezdu ze silnice R1 má v současnosti kapacitu 294 stání. Pokud ji nahradí patrový parkovací dům, vzroste kapacita o 586 míst. Parkoviště bude sloužit řidičům přijíždějícím ze směru Mladá Boleslav a Hradec Králové, ale i od stanice metra Rajská zahrada. Hlavní vstup pro pěší povede patrně po lávce přes Chlumeckou ulici. Parkoviště je v dosahu konečné stanice metra B Černý Most.

Počet motoristů, kteří využívají záchytná parkoviště, v uplynulých letech trvale stoupá. Podle dostupných statistik z roku 2010 zde parkovalo 891.000 aut, což je o téměř 100.000 víc než rok předtím. Na území metropole je 17 P+R parkovišť ve 14 lokalitách, jež mají celkovou kapacitu 2891 míst. Jejich provozní doba je od 4:00 do 1:00 následujícího dne, o víkendu je prodloužena do 2:00. Za parkování řidiči zaplatí 20 Kč, poplatek se letos zvyšoval z původních deseti korun. Loni skončila možnost zakoupit si zvýhodněnou jízdenku na MHD.

zdroj: ČTK