Novým šéfem poslanců ČSSD se stal Roman Sklenák

Novým šéfem poslaneckého klubu sociální demokracie se dnes podle očekávání stal Roman Sklenák. Pro stínového ministra práce a sociálních věcí, který byl dnes jediným kandidátem, hlasovalo 40 ze 46 přítomných poslanců. Celkem jich klub má 50. Prvním místopředsedou klubu pak poslanci zvolili dřívějšího místopředsedu Sněmovny Jana Hamáčka. 

"Já jsem rád, že poslanecký klub dnes poměrně jednoznačně zvolil nového předsedu i prvního místopředsedu poslaneckého klubu. Znamená to, na úrovni poslaneckého klubu, ukončení období nejistoty po tom, kdy se nepovedl puč ve vedení sociální demokracie," zhodnotil dnešní jednání šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. 
    
ČSSD předsedu poslanců volila podruhé v krátké době. Na konci října se staronovým předsedou klubu stal Jeroným Tejc, který se ale po aféře okolo takzvaného lánského puče rozhodl odstoupit, což dnes učinil. Znovu na předsedu nekandidoval on, ani jeho soupeř z první volby Hamáček. 
    
Když se navíc dnes dopoledne po poradě se Sobotkou rozhodl nekandidovat někdejší místopředseda klubu Roman Váňa, zůstal Sklenák jediným uchazečem, a mohl tak získat jasnou podporu. Podle tiskového oddělení strany proti němu hlasovali jen čtyři poslanci, dva hlasy byly neplatné. 
    
Nový šéf poslanců nejsilnější sněmovní strany chce na nejbližší dny svolat jednání s předsedy ostatních frakcí. "Já určitě chci na zítřek nebo čtvrtek se domluvit na schůzce s předsedy ostatních poslaneckých klubů a domluvit se na všech potřebných krocích, které jsou nutné k první schůzi Poslanecké sněmovny," řekl novinářům po svém zvolení. 
    
Doplnil, že zbylé místopředsedy poslanecký klub ČSSD, který dnes také učinil nominace do volební komise nebo mandátového a imunitního výboru, zvolí na jednání v příštím týdnu. On sám se jako šéf klubu bude snažit o to, aby byl spojnicí mezi příští vládou a poslanci. 
    
"Já přeji Romanu Sklenákovi, aby vykonával pozici předsedy klubu s plnou podporou poslanců. Já věřím, že poslanecký klub bude - stejně jako byl - jednotný," uvedl na společné tiskové konferenci Tejc. "Je to určitá tečka za alespoň mým působením v roli předsedy poslaneckého klubu, a jak já budu moci, tak samozřejmě kolegům, budou-li mít zájem, budu pomáhat. Rozhodně neodcházím s žádnou hořkostí," doplnil. Řekl, že rezignoval, aby umožnil jednání o vládě a nestal se záminkou jejich případného neúspěchu.
 
zdroj: ČTK