České statistiky ročně evidují oznámení 300.000 trestných činů, v nichž figuruje minimálně jedna oběť. Odborníci odhadují, že přinejmenším stejný počet činů oběti nenahlásí. Mimo jiné i kvůli obavám z necitlivého přístupu policie a ve snaze vyhnout se psychickým útrapám, které by při vyšetřování činu musely znovu prožít.
Nový zákon chce oběti trestných činů více chránit mimo jiné právě při policejním vyšetřování. Oběť bude moci požádat, aby se při výsleších nemusela setkat s pachatelem. Bude si také moci zvolit, zda chce být vyslechnuta osobou stejného, či opačného pohlaví. Toto ustanovení má ochránit zejména oběti znásilnění, sexuálního nátlaku, obchodování s lidmi a dalších trestných činů zasahujících do lidské důstojnosti.
Poškození také budou nově dostávat informace ke svému případu, k nimž se dosud nedostali, například o propuštění pachatele z vězení. Soudce bude muset při rozhodování o výši trestu pro pachatele přihlédnout i k prohlášení oběti o tom, jak výrazně trestná činnost ovlivnila její život. Oběti sexuálních trestných činů si v trestním řízení nově budou moci zvolit svého důvěrníka, kterým může být nejen právník, ale i příbuzný.
Zásadní změnou je rozšíření okruhu trestných činů, jejichž oběti budou moci požádat stát o peněžitou pomoc. Nyní je to možné jen tehdy, pokud pachatel způsobí oběti újmu na zdraví nebo smrt. Nově mohou finanční pomoc využít také oběti sexuálních trestních činů a týrané děti.
Zákon také zvyšuje peněžitou pomoc za poškození zdraví. Ministerstvo spravedlnosti bude moc tuto pomoc přiznat až do 50.000 korun, což je proti současnosti dvojnásobek. Například znásilněná žena tak získá nárok na proplacení kvalitní terapie. Na 200.000 korun vzroste finanční částka pro pozůstalé po obětech trestných činů.
Veřejný seznam nevládních sdružení, které obětem pomáhají, nově povede ministerstvo spravedlnosti. Organizace bude finančně podporovat. Jejich zástupci kritizovali fakt, že registr služeb bude rozčleněný do několika kategorií, což prý pro oběti může být matoucí, protože zpočátku samy nevědí, jaký typ pomoci vlastně potřebují. Jinak ale organizace nový zákon vítají a věří, že zvláště zranitelným obětem v mnohém pomůže.
Autor: ČTK