Odboráři dnes řeknou, jak se dívají na odchod svého šéfa do politiky

Odbory se dnes vyjádří k tomu, jak se dívají na rozhodnutí svého předáka Jaroslava Zavadila jít do politiky. Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů se stal volebním lídrem ČSSD v Praze a v listopadu chce rezignovat na post předsedy této centrály. Odboráři by také měli říct, zda před předčasnými volbami svým členům doporučí, koho by měli volit.

Prezident Miloš Zeman před pár dny řekl, že pokud se Sněmovna teď rozpustí, vyhlásí volby na 25. a 26. října. Zavadil chce funkci předsedy odborové konfederace složit až po nich začátkem listopadu. Soustředit se chce prý jen na politiku. Nyní patří k nejviditelnějším odborářům, navíc s jadrným slovníkem. Je také Zemanovým poradcem a přítelem.
 
Nové vedení si odboráři mají volit v dubnu příštího roku. Někteří předáci svazů by byli rádi, aby Zavadil své funkční období do jara dokončil. Jiným se ale naopak příliš nelíbí, že by odbory měly sloužit jako odrazový můstek do vysoké politiky. Dostali se do ní tak už bývalí šéfové konfederace - europoslanec Richard Falbr a šéf Senátu Milan Štěch (oba ČSSD).
 
Odbory dřív výslovná doporučení k volbám nedávaly. Hodnotily hlavně programy stran z pohledu zaměstnanců, z jejich analýzy vítězně vycházela levice. S konkrétní radou přišli předáci až loni na podzim před senátními a krajskými volbami. Voličům tehdy přímo vzkázali, aby nedávali hlas tehdejším koaličním stranám a kandidátům. V prezidentské volbě pak vyzývali k podpoře Zemana.
 
zdroj: ČTK