Pod vlivem drog odhalila policie o 300 řidičů více než loni

Dopravní policie odhalila za první pololetí roku o 300 řidičů pod vlivem drog více než v loňském roce. Celkem policisté z dopravní a pořádkové služby letos chytili přes 2500 zdrogovaných jezdců. Nejvíc se tato problematika týká věkové skupiny od 18 do 40 let, oznámil novinářům šéf dopravní policie Leoš Tržil.

U dopravních nehod nejsou drogy podle něho tak častým problémem jako alkohol. "Následky zatím nejsou drastické, protože těch dopravních nehod není tolik, nicméně máme obavu, že se tato situace v návaznosti na vývoj drogové scény bude zhoršovat," řekl šéf dopravní policie. Letošní rok je zatím z hlediska statistik příznivý, kvůli požití drog za prvních šest měsíců nezemřel žádný člověk. Loňský rok si vyžádal obětí šest.

Stejně tak při nehodách, které mají na svědomí opilí řidiči, zemřelo podle předběžných statistik o 18 až 22 lidí méně než za pololetí roku 2011. Přesná čísla zatím nejsou k dispozici, některé případy totiž policie ještě neuzavřela. "Přesto je alarmující, že u dvou třetin dopravních nehod je u viníka zjištěn alkohol nad jednu promile," upozornil Tržil. Na rozdíl od požívání alkoholu a drog za volantem, které je doménou mladších řidičů, jízda opilých cyklistů je podle něho záležitostí věkové kategorie od 40 do 60 let.
 
Děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tomáš Zima se domnívá, že policie se v poslední době na problematiku drog za volantem zaměřila víc než v minulosti, a proto odhalila více zdrogovaných řidičů. "Lidé řídili pod vlivem drog i dříve, ale pokud nezpůsobili fatální následek, tolik se to neřešilo," podotkl. Tržil pak dodal, že v letošním roce se uskutečnilo zhruba 400 lokálních dopravních akcí zaměřených na zfetované řidiče.
 
Nejčastěji lidé řídí pod vlivem marihuany a pervitinu. Česká republika je přitom podle šéfa Národní protidrogové centrály Jakuba Frydrycha zemí, kde se v Evropě drogy nejvíce užívají. "Zdravotní rizika hrozí zhruba 70.000 až 110.000 uživatelům marihuany," uvedl.
 
Za jízdu pod vlivem drog nebo alkoholu od 0,3 zhruba do jednoho promile hrozí řidičům pokuta ve správním řízení od 2500 do 20.000 korun a zákaz řízení na šest až dvanáct měsíců. Pokud se člověk odmítne podrobit orientační zkoušce na drogy či dechové zkoušce na alkohol, která je v současnosti součástí každé silniční kontroly, zaplatí od 25.000 do 50.000 tisíc a hrozí mu zákaz řízení až na dva roky. Nad jedno promile jde zpravidla o trestný čin.
 
Šéf dopravní policie dnes také sdělil aktuální statistiky nehod od začátku roku. Na silnicích od 1. ledna do 8. srpna zemřelo proti stejnému období loňského roku o 13 lidí méně, přestože policie evidovala o téměř 5000 nehod více. Tržil dodal, že červencová "čísla" jsou nejméně tragická za posledních 20 let.
 
zdroj: ČTK