Policie obvinila 27 lidí kvůli čerpání dotací po záplavách

Protikorupční policie obvinila 27 lidí kvůli neoprávněnému čerpání dotací na odstranění škod po přívalových deštích. Čtyřiadvacet stíhaných působilo nebo působí jako starostové v Ústeckém kraji, jeden jako místostarosta. Podle policie způsobili ministerstvu pro místní rozvoj škodu asi 125 milionů korun. ČTK to dnes sdělil mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej. Jeden z obviněných, který pro starosty realizaci zakázek zajišťoval, je podle ústeckého krajského státního zástupce Jana Jakovce už pro podobné dotační podvody stíhaný. 

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) přidělilo na odstraňování povodňových škod v kraji celkem 300 milionů korun, asi 50 milionů Ústeckému kraji a 250 milionů si rozdělilo 40 obcí. 

Skupina podle policie od října 2009 do května 2010 po předchozí dohodě neoprávněně získala finance z dotací MMR určených na obnovu majetku obcí a krajů po záplavách. "V žádostech o dotace měli nepravdivě uvést, že obce byly postiženy přívalovými dešti, které měly zničit a poškodit obecní majetek (například nádrže, opěrné zdi či komunikace) z 80 až 100 procent," uvedl Ibehej. 
    
Žádosti podle něho potvrzovaly znalecké posudky, které vypracovali zbylí dva obvinění. Jeden z nich prý navíc vyhotovil průvodní a technické zprávy, které se týkaly nákladů na opravu poškozeného obecního majetku. Na dotacích dostali obvinění celkem 125 milionů, dalších asi 3,3 milionu korun se jim už nepodařilo vyčerpat, uvádí policejní zpráva. 
    
Úředníci jsou stíháni pro trestný čin dotačního podvodu, někteří z nich i kvůli úvěrovému podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby. Hrozí jim až dvanáctileté vězení. Zbylí dva lidé jsou stíháni kvůli pomoci k dotačnímu podvodu a zneužití pravomoci, jeden z nich navíc z úvěrového podvodu. Oběma hrozí až deset let za mřížemi. 
    
Protikorupční policie informovala o stíhání devíti starostů z Ústeckého a Středočeského kraje kvůli podezření z podvodů s dotacemi už v květnu 2011. "Nemyslím, že bychom měli co do činění s nějakým organizovaným gangem, starostové se nejspíš navzájem dokonce ani neznali. Spojují je ti dva ze stavební firmy, podnikatel a projektant," řekl ČTK tehdy mluvčí protikorupčního útvaru policie Roman Skřepek. 
    
Policie tehdy nechtěla obce blíže specifikovat, jen uvedla, že obvinění jsou především z Ústeckého kraje a jde spíše o menší obce řádově se stovkami obyvatel. "Dvě obce jsou z okolí Kolína, zbylých sedm je z oblasti severně od Ústí nad Labem," dodal mluvčí. Média tehdy informovala, že šlo o Moldavu na Teplicku, Huntířov na Děčínsku a Ploskovice, Vlastislav a Liběšice na Litoměřicku. 
    
Podle státního zástupce Jana Jakovce oba případy spojuje jeden obviněný, který ale není ve vedení žádné z obcí. "Jeden z těch lidí, který to pro jednotlivé starosty zajišťoval, již je pro podobnou věc stíhaný," řekl dnes ČTK. Mezi oběma případy je podle něj souvislost.
    
MMR poskytlo Ústeckému kraji a obcím v regionu dotace na opravy povodňových škod vzniklých v roce 2009 více než 300 milionů korun. Největší část šla na opravy silnic II. a III. tříd ve správě Ústeckého kraje, celkem 51,4 milionu korun. Čtyři desítky obcí a měst na Děčínsku, Litoměřicku, Teplicku, Ústecku a Lounsku si rozdělily 250,3 milionu. Nejvíc peněz šlo 13 obcím na Děčínsku (107,2 milionu), dále 17 obcím na Litoměřicku (80,8 milionu), osmi obcím na Teplicku (40,8 milionu), třem obcím na Ústecku (12,9 milionu) a jedné na Lounsku (8,6 milionu Kč). 
    
Za neoprávněné čerpání dotací v Ústeckém kraji už loni potrestal krajský soud dvouletou podmínkou bývalého starostu Huntířova na Děčínsku Josefa Zárubu a na čtyři roky nepodmíněně podnikatele Petra Matouška, který byl podle soudu hlavním organizátorem podvodů, ten se ale na místě proti trestu odvolal. Obec dostala v roce 2007 neprávem dotaci 5,5 milionu korun na odstraňování povodňových škod. Starosta tvrdil, že obec v roce 2006 zasáhly silné deště, podle meteorologů ale v tu dobu příliš nepršelo. O povodních nevědělo ani zastupitelstvo.
 
zdroj: ČTK