Porcelánové a keramické nádobí

Porcelánové a keramické nádobí spojuje dávnou historii i moderní styl a design. Pokud chcete obdarovat Vaše blízké či si koupit novou sadu nádobí, rozhodně vsaďte na kvalitu a tradici.   Slovo porcelán vzniklo v Evropě z italského slova Porcella, což znamená mušle. První porcelán byl ale vyráběn a objeven v Číně v 7. století př. n. l. Byl to takzvaný protoporcelán. Porcelán, jak ho známe dnes, byl objeven v 7. století n. l. V Evropě byl porcelán velice ceněn, což dokazuje i to že výraz „China“ se stal v Evropě jako obecným výrazem pro tento exotický produkt. První porcelán byl v Evropě objeven až v roce 1708 dvěma Němci   Ehrenfried Walther von Tschirnhaus , kterému asistoval Johann Friedrich Böttger. Tito alchymisté přišli na správné složení coldického jílu (druh  kaolínu ), vápenatého  alabastr u a  křemičitého písk u z kterého vzešel první evropský porcelán.  

Porcelán v Čechách se začal vyrábět v Horním Slavkově, kde byla v roce 1792 založena první porcelánka. Následně bylo založeno v Čechách několik dalších porcelánek v Březové, Klášterci nad Ohří, Lokti, Chodově, Dalovicích, v Praze a dalších městech.

Výhody keramického a porcelánového nádobí jsou především jeho teplotním rozsahu od -20°C do cca +250°C. Dále se tento materiál vyznačuje dobrým udržením teploty pokrmů na stole, je vhodný do lednice, trouby, myčky, mrazáku i mikrovlnné trouby. Je snadno omyvatelný v ruce i v myčce.

Produktů z keramiky a porcelánu je nepřeberné množství. Ty nejznámější v kuchyni jsou hrnky, konvice, talíře (221118260), hrnce, šálky v setu s podšálky, mísy (221118267), dózy, zapékací mísy (221163365), ale i příbory a nože.

Přednosti keramických hrnců (222213027) a pánví je především jejich minimální možnost připálení pokrmů, vysoká odolnost proti poškrábání, používají se pro flambování, smažení i dušení, dále mají velikou energetickou úsporu díky skvělé tepelné vodivosti a odolnost proti chemické korozi. Keramické hrnce se dají použít téměř na všechny typy vařičů jako jsou - elektrické plotýnky, plynové sporáky, sklokeramické desky, trouby i mikrovlnné trouby.

Keramické a porcelánové nádobí je po staletí stále oblíbeným produktem, který zdobí mnoho restaurací, kuchyní i jídelen. Pokud chcete i vy oslnit své přátele nebo se jen stylově a dobře najíst, vsaďte při nákupu na kvalitu a osobitý styl. Takovéto produkty najdete na www.gastro-harant.cz