Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Poslanci chtějí, aby stát nesl odpovědnost za poškození očkováním

3. 03 2015 | Stát by měl nést odpovědnost za vážné poškození dětí očkováním a zákonem umožnit očkování dětí podle individuálního plánu. Členové poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Nina Nováková a Jan Farský předloží pozměňovací návrh k novele zákona o ochraně veřejného zdraví na jednání Sněmovny 10. března. Uvedli to na dnešním sněmovním semináři k očkování, zrušení povinného očkování dětí požadovat nebudou. 

Do zákona chtějí poslanci doplnit i to, že dítě může být očkováno řádně registrovanou alternativní vakcínou a zdravotní pojišťovna ji uhradí alespoň v té výši, jakou dá za vakcínu v povinném očkování. 
    
V Česku jsou děti povinně očkovány proti devíti nemocem, včetně nepovinných vakcín je to ročně zhruba milion dávek. Lékový ústav má ročně hlášeno 500 až 600 mírných vedlejších účinků, u čtyř až pěti dětí vážné následky očkování. 
    
Očkováním dětí se v těchto dnech zabýval Ústavní soud. Potvrdil, že očkování smí nadále zůstat podmínkou pro přijetí dítěte do mateřské školy a že ministerstvo zdravotnictví může dál určovat vyhláškou povinné vakcíny. Vyzval ministerstvo, aby pracovalo na odškodění pro ty, kdo jsou očkováním poškozeni. Hlavní hygienik Vladimír Valenta ČTK řekl, že ministerstvo na tom začalo pracovat. 
    
"Navrhujeme individuální očkovací plán. Víme, že když je něco ve vyhlášce, je to jen na dobré vůli. Chtěli bychom to ukotvit do zákona jako variantu povinného očkování," uvedla k pozměňovacímu návrhu Nováková. Individuální plán by umožnil odlišné termíny vakcinace i volbu jiné vakcíny. "Děti, které by byly očkovány podle individuálního plánu, by byly považovány při přijímání do mateřské školy za děti s řádně provedeným povinným očkováním," dodala. 
    
"Chtěli bychom, aby stát převzal zodpovědnost za závažnější následky očkování, což dosud vůbec neexistuje," podpořila poslanecký návrh právnička Ligy lidských práv Zuzana Candigliota. 
    
Farský i Candigliota kritizovali vysoké pokuty, které hrozí lékařům, pořadatelům prázdninových akcí, mateřským školám či dětským klubům, pokud přijmou neočkované dítě. "Stát místo vysvětlování přínosu pokutuje a vyřazuje neočkované, tím se proočkovanost nezvýší," řekl Farský. Podle hlavního hygienika je to nedorozumění a sankce se naopak snižují. 
    
Podle epidemiologů je v Česku očkováno 95 procent dětí, podle Farského jich je část očkována jen "na papíře", skutečně je očkováno jen 80 procent. Rodiče očkování odmítli a zfalšovali potvrzení oni nebo jejich lékař, řekl. Farský to prý ví od lékařů. 
    
"Poslanecký návrh vítáme, bere víc v potaz práva rodičů a dětí," uvedla v diskusi Šárka Klímová za Evropskou unii žen. 
    
Další účastnice semináře řekla, že 95 procent studií o účinnosti a bezpečnosti vakcín financují výrobci. Studie jsou podle ní nastaveny tak, aby nic nepříznivého nezjistily. Z nezávislých studií podle ní vyplynulo, že očkované děti mají poškozenou imunitu a častěji trpí například alergiemi. "Vyměňujeme ochranu před pár nemocemi za celkové zdraví dětí. Vítám návrh poslanců na alespoň postupnou změnu, abychom vychovávali zdravou generaci, a ne imunitní mrzáky," řekla. 
 
zdroj: ČTK

Diskuse

Čtěte více

Jak financovat koupi nemovitosti, když jejich ceny nadále rostou?

V roce 2020 byla kromě potřeby vlastní střechy nad hlavou jedním z hlavních motivů pro nákup nemovitosti snaha bezpečně uložit úspory a zároveň se projevil nadstandardní nárůst zájmu o rekreační ...

Lidé se během lockdownu naučili řešit své záležitosti online

Za poslední rok došlo v Česku k výraznému nárůstu počtu nově založených datových schránek, díky kterým je možné řešit komunikaci s úřady elektronickou formou. Na situaci se přitom výrazně ...

Jablonec je připravený k plošné přednostní vakcinaci seniorů v domech s pečovatelskou službou

Poněkud nečekaná, ale vítaná výzva Libereckého kraje adresovaná jeho obcím a městům skýtá možnost přednostně očkovat proti covid-19 i klienty domů s pečovatelskou službou (DPS). Že jde skutečně o ...

Moderní kancelářské budovy jsou zelené a nabité technologiemi

Budoucnost kancelářských budov je v ekologii a moderních technologiích. Mají zelené střechy i fasády a chytrá řešení pomáhají větrání, udržování ideálního vnitřního klimatu či využívání ...

Pozor na těkavé organické látky v domácnosti! JRD radí, jak s nimi účinně bojovat

Vlivem koronavirové pandemie trávíme doma mnohem víc času, než tomu bývalo dříve. Při vzdělávání či práci z domova jsme sice lépe chráněni před nemocí COVID-19, hrozí nám však jiná rizika: těkavé ...

 
.

Speciály

Naše magazíny

Novinky ze světa bydlení, aut, techniky ...

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO