Praha postavila pavilon za 300 milionů, Bulovka nemá na nájem

Praha dokončuje přestavbu velkého pavilonu v areálu Nemocnice Na Bulovce, který stál 300 milionů korun. Není ale jasné, kdo bude moderní prostory určené pro laboratoře provozovat. Městu se ani po řadě jednání zatím nepodařilo vyjednat s vedením nemocnice podmínky pronájmu. Nemocnice, kterou provozuje ministerstvo zdravotnictví, je dlouhodobě ztrátová. Nemá peníze na vybavení pavilonu ani na pronájem. Na zkolaudování pavilonu přitom závisí mimo jiné stěhování metadonového centra Drop in.

Hlavní město je majitelem téměř tří čtvrtin majetku nemocnice. Vlastní tedy i přestavěný pavilon a pozemek pod ním. Původně se předpokládalo, že správu pavilonu převezme nemocnice. Chybí jí totiž prostory pro provoz centrálních laboratoří. "Nemocnice ale nemá peníze, aby mohla platit nájem," řekl ČTK náměstek primátora Ivana Kabického (ODS). Nájemné by prý mělo činit zhruba osm milionů korun. Praha chce navíc změnit i stávající nájemní smlouvu na ostatní nemovitosti.

"Dostali jsme v těchto dnech od magistrátu návrh nové smlouvy, která zcela zásadním způsobem navyšuje nájemné," řekl ředitel nemocnice Petr Zajíc. Jde prý o několikanásobné navýšení stávajícího symbolického poplatku. Nemocnice prý na tak "drastické" zvýšení není schopna zaplatit. Návrh smlouvy nicméně podstoupila ministerstvu zdravotnictví.
 
Ke zkolaudování budovy je třeba ještě zhruba 30 milionů korun. Další desítky milionů bude nutné vynaložit na technické vybavení. Kdo je zaplatí, ale není jasné. "Věřím, že Nemocnice Na Bulovce přijde s konečným řešením ... že požádá ministerstvo nebo najde vlastní prostředky," řekl Kabický na výboru pro zdravotnictví.
 
"Je třeba si uvědomit, že Bulovka se dostává do vnitřní ztráty ... a na účtu ministerstva zdravotnictví je na investice nula," řekl na výboru pražského zastupitelstva poslanec a zastupitel Boris Šťastný (ODS). Pavilon označil za "pohrobek", který Praze zbyl po minulém vedení. "Chci ale apelovat, abychom nikdy neposílali už ani korunu do majetku, který není náš," uvedl. "Je to naprosto nesystémové a nekoncepční," doplnil.
 
Podle původních plánů měla v pavilonu být umístěna mikrobiologie, parazitologie, hematologie a další odborná pracoviště. Do jiných prostor, které se Bulovce uvolní stěhováním do nového pavilonu, by se měl přestěhovat Drop in, kterému končí nájem v centru Prahy.
 
Město před několika měsíci požádalo ministerstvo o svěření čtyř zdravotnických zařízení. Prodělečná Nemocnice Na Bulovce je jedním z nich. O možném převodu nemocnic do správy města zatím rozhodnuto není.
 
zdroj: ČTK