Projekt Khanova škola přináší zábavnou on-line výuku matematiky

Matematiku se mohou čeští školáci učit zábavnou formou pomocí on-line videí, celosvětově rozšířený projekt Khanova škola (Khan Academy) byl přeložen do češtiny. Děti najdou na webu výklad látky od sčítání a odečítání až po diferenciální rovnice, k dané látce si také mohou vyzkoušet i příklady a cvičení. Novinku dnes představili zástupci společnosti Google Česká republika a Scio, kteří vznik české verze podpořili. Alternativní způsob doučování uvítalo i ministerstvo školství. 

V současnosti bylo do češtiny přeloženo na 353 videí a 42 cvičení, asi 90 videí je pak nadabovaných hercem Sašou Rašilovem. Většina videí je z matematiky pro druhý stupeň základních škol a pro střední školy. Původní americká verze přitom nabízí videa i pro vysokoškoláky, kromě matematiky navíc začínají přibývat i materiály z přírodovědných a humanitních oborů. 

Smyslem Khanovy školy je, aby si děti mohly procvičovat látku kdykoliv a kdekoliv. "Student se nemusí cítit trapně, pokud něčemu neporozumí," uvedl předseda občanského sdružení Khanova škola Otakar Jícha s tím, že videa s danou látku si lze pouštět tolikrát, dokud žák látku nepochopí. 
    
"To, co se dřív dělalo ve škole, se dnes dělá doma, to, co se dřív dělalo doma, dělá se dnes ve škole," popsal šéf společnosti Scio Ondřej Šteffl, jak vypadá využití Khanovy školy v některých školách ve Spojených státech. Výklad si prý děti poslechnou doma u počítače, ve škole pak s učitelem řeší praktické úkoly a kantor se může žákům věnovat individuálně. 
    
"My si plně uvědomuje, že to tradiční pojetí vzdělávání má své limity v této době," nechal se slyšet také náměstek ministra školství Jindřich Fryč. Khanovu školu uvítal jako dobrý doplněk při doučování a další alternativní zdroj vzdělávání. 
    
Khan Academy založil Američan bengálského původu Salman Khan, který prostřednictvím doma natočených videí doučoval své bratrance a sestřenice. Později tato videa umístil na server youtube, a díky velkému zájmu pak zprovoznil web, kam v současnosti zavítá kolem šesti milionů uživatelů měsíčně. 
    
Projekt je zdarma, videa překládají dobrovolníci. Proto je zatím do češtiny přeložena jen malá část z 3900 původních videí. Sdružení Khanova škola proto stále hledá dobrovolníky pro překlad, IT podporu, případně zájemce, kteří by chtěli tvořit svá vlastní výuková videa. 
 
zdroj: ČTK