Řada pražských škol vyhlásila na 2. a 9. května ředitelské volno

Řada pražských školáků bude mít tento a příští pátek volno. Ředitelé škol volno vyhlásili proto, aby se státní svátky připadající na čtvrtky 1. a 8. května spojily s víkendem. Dva volné dny školy využijí hlavně k opravám zařízení či generálnímu úklidu. Jídelny a školní družiny ale většinou zůstanou v provozu, zjistila ČTK z webů škol. 

Například Základní škola Litvínovská na Praze 9 bude 2. května provádět deratizaci a dezinfekci budovy, na 9. května jsou pak naplánovány stavební úpravy. ZŠ Hostivař zase v době volna provede revizi kotlů. Kvůli prázdninám na většině škol v Řepích vyhlásila volno také třeba Základní umělecká škola Blatiny. 
    
"v období školního vyučování může ředitel školy ze závažných důvodů, zejména organizačních a technických, vyhlásit pro žáky nejvýše pět volných dnů ve školním roce," uvedla mluvčí ministerstva školství Klára Bílá. Ředitelé musejí termíny volných dnů oznámit rodičům a školákům a také je nahlásit zřizovateli, tedy městské části či magistrátu. 
    
Někteří ředitelé v tomto školním roce vyhlásili volno také loni ve dnech 31. října a 1. listopadu, které připadaly na čtvrtek a pátek po státním svátku a dvoudenních podzimních prázdninách. Třeba žáci Střední školy Aloyse Klara si tak díky tomu užili na přelomu října a listopadu celý týden volna. 
    
Ředitelé také někdy vyhlašují volno, když se v jejich škole konají volby. Například žáci žižkovské Základní školy Pražačka tak nemuseli do lavic v pátek 25. října, kdy se konaly volby do Poslanecké sněmovny, další volno je čeká na konci května při volbách do Evropského parlamentu. 
    
Kromě pěti dnů ředitelského volna mají školáci během desetiměsíčního školního roku také dvoudenní podzimní prázdniny, nejméně devítidenní vánoční prázdniny, jeden den pololetního volna, týdenní jarní prázdniny a dva dny volna na Velikonoce. 
    
Pro rodiče, kteří si nemůžou vzít tolik dovolené, a trávit tak volné dny se svým potomkem, organizují domy dětí a mládeže a další dětské spolky v období všech prázdnin takzvané příměstské tábory. Ty nabízejí za cenu kolem 100 až 200 korun celodenní program pro děti i s jídlem. 
 
zdroj: ČTK