Salačová před policií Ratha ani nezmínila, ukázal videozáznam

Krajský soud v Praze dnes pokračuje v projednání kauzy poslance Davida Ratha (dříve ČSSD) a dalších deseti lidí obžalovaných z korupce ohledně veřejných zakázek ve Středočeském kraji. Soudce přehrál videozáznam výpovědi před policií z loňského června jedné z obviněných, podnikatelky Ivany Salačové, která se jako jediná ke korupci přiznala, a proto má v obžalobě pozici spolupracující obviněné. Mohla by dostat nižší trest. Záznamy potrvají ještě ve středu. Salačová v prvním výslechu Ratha ani nezmínila.

Policie zpovídala loni Salačovou třikrát a její výpovědi se lišily. Na to poukazují advokáti obviněných. Podnikatelka tvrdí, že její poslední výpověď je hlavní a konečná. Protokoly z výslechů jsou sice k mání v písemné podobě, soudce Robert Pacovský ale dnes uvedl, že záznam přehrává zejména proto, aby byla vidět atmosféra při výsleších.
 
Soud přehrál dosud první výslech, následovat budou ještě dva. Podle odhadu advokátů je to ještě přes deset hodin záznamu a přehrávat se bude ještě ve středu, možná až do čtvrtka. Pak bude Salačová odpovídat na další dotazy advokátů a soudu.
 
Na záběru je vidět výslechová místnost, ve které sedí Salačová se svým advokátem Vojtěchem Veverkou, naproti je policistka a zapisovatelka, kolmo k nim sedí v řadě několik advokátů. Policistka se ptá Salačové například na okolnosti při zadávání zakázky na opravu zámku Buštěhrad a na to, s kým a kde se setkávala. Otázky se také týkaly provize pro další obžalovanou v kauze, bývalou ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou. Ratha Salačová dosud ani nezmínila. Také při dřívější výpovědí před soudem o něm s jistotou nemluvila jako o aktérovi korupce, pouze o jeho zapojení spekulovala.
 
Advokáti obviněných na záznamu mají často námitky vůči vedení výslechu. "Policejní orgán se ptá obviněné ke skutečnosti, na kterou zcela jednoznačně odpověděla, že provize měla být pro paní Pancovou. Postup policejního orgánu je v rozporu s trestním řádem," zněla jedna z námitek. Také se jim nelíbí, že policie chce po Salačové místo jasné odpovědi spíš úvahu. Kriminalistka většinou namítá, že se advokáti dopouštějí obstrukce, a často je napomíná, aby do výslechu nezasahovali.
 
Salačová již dříve soudu řekla, že při rekonstrukci zámku Buštěhrad za 200 milionů korun údajně požadovali Pancová a její partner Petr Kott, který je také obžalovaný, provizi 20 až 24 milionů. Pro podnikatelku je důležité, aby před soudem vypovídala stejně jako dříve, jen tak si může spolupracující pozici udržet.
 
Podnikatelka v předchozích dnech před soudem již vypovídala a obhájci zbylých obviněných se zaměřili zejména na rozpory v tom, co říkala dříve. Popisovala, jak vypadal mechanismus upravených soutěží: podmínky tendrů se prý upravily na míru předem vybrané firmy a zbylé společnosti, které postoupily do dalšího kola, byly domluveným "křovím", aby výběrové řízení navenek vypadlo v pořádku.
 
Soudní výslech Salačové a dotazy advokátů začaly již minulý týden ve čtvrtek poté, kdy měl vypovídat Rath, ale omluvil se kvůli únavě. Pokračovaly ještě v pátek, ale Salačová požádala o přerušení výslechu, protože byla rozrušená. Na webu se prý v komentáři dočetla, že je "ženská na zabití" a autor se "diví, že ji nepřejelo auto". V pondělí se její výslech dokončil a soudce začal přehrávat videozáznamy.
 
Žalobce viní 11 lidí z různých druhů korupce v souvislosti se zakázkami ve Středočeském kraji. Soud naplánoval jednání zatím do října a předvolává 78 svědků.
 
Ratha zadrželi kriminalisté loni v polovině května na ulici v Rudné u Prahy. Podle spisu měl u sebe krabici se sedmi miliony korun. Rath popřel, že by si vzal úplatek, stejně odmítají obvinění někdejší poslanec Petr Kott a jeho partnerka Kateřina Pancová. Trojice je dosud ve vazbě.
 
Autor: ČTK