Senátor Vladimír Dryml: Církevní restituce je bezohlednost s nevratnými následky!

Senátor a kandidát na hejtmana v Královéhradeckém kraji již několikrát prudce vystoupil proti chystanému zákonu o církevních restitucích. Velmi kontroverzní téma rozděluje několik měsíců Českou republiku na 2 strany, čím více se ale schvalování zákona znovu blíží, tím se názory více vyostřují. Vladimír Dryml, který při posledním hlasování nazval církevní restituce „krádeží za bílého dne“, na svém postoji stále trvá. „Pokud vláda vrátí církvím majetek v takovém rozsahu jako zatím  plánuje, naše země bude v definitivním rozvratu“, obává se senátor.

Po tom co v posledním hlasování sněmovny o vládním balíčku nedošlo k prosazení změn, problematické řešení otázky církve se o několik týdnů oddálilo, ale není to nadlouho. „To je tedy pěkný balíček, který si vláda vymyslela. Myslím, že se koalice musela opravdu velmi ovládnout, aby onen „balíček“ nenazvala rovnou „vánočním dárečkem“, který by možná přesněji popsal, co se nyní v Poslanecké sněmovně děje“, pohrdá senátor současným děním ve vládě. „Většina obyvatel naší země má problém, aby vůbec ze svých platů pokryla základní výdaje. Když v takové chvíli přijde ministr financí se spásným nápadem, že by bylo rozumné zvednout DPH, a všechno zdražit, opravdu jsem jediný, komu to připadá šílené?“, uvažuje Vladimír Dryml, a dodává: „Navýšení DPH je nám vysvětlováno tím, že ekonomika je v krizi a rozpočet napjatý. Rozhodně tedy nechápu, proč když je na tom naše země tak špatně, nastal podle vlády okamžik provést vrácení majetku církvím v hodnotě obrovských miliard. Staří lidé a mladé rodiny potom mohou místo večeře chodit do kostela na modlitbu“, je pobouřený senátor.

 
Celý zákon je od začátku velmi problémový. Kromě klasických odpůrců, totiž někteří politici už několikrát projevili obavu, jestli by přece jenom nemělo proběhnout o takto důležitém rozhodnutí veřejné referendum. Senátor Vladimír Dryml však odmítá i to. „O čem by lidé měli hlasovat? Vždyť je přece zjevné, že i největší příznivci vlády mají vůči balíčku, který se nyní snaží sněmovna prosadit, obrovské námitky, a zákon by neprošel. Veřejné referendum jsou další vyhozené peníze, tady totiž úplně stačí použít zdravý rozum“, trvá senátor na svém odmítavém postoji. „V roce 1948 se stala církvím obrovská křivda ze strany státu. Kdo z nás ale za takový proces může? Tenkrát byla úplně jiná doba. Vždyť většina současných obyvatel ČR nebyla vůbec na světě, a teď bychom měli platit za naše předky? V tom případě bychom také mohli začít nárokovat majetek našich příbuzných, které v minulých staletích církev okrádala, upalovala na hranicích a zabavovala jim celé statky i s pozemky. A až proběhnou restituce, můžeme se s církví dodatečně soudit. Takto by se mohlo pokračovat do nekonečna, ale určitě si každý umí představit, o jak velký nesmysl se jedná“, vidí Vladimír Dryml jednoznačné zápory, proč by restituce proběhnout neměla. „Pokud chce stát vynahradit církvím jejich znevýhodnění v posledních 60 letech, existuje mnohem více cest. Česká republika by měla církev podporovat, věnovat peníze fondům na podporu křesťanské víry, a budovat kořeny náboženství. Vrácení majetku je ale velmi přehnaným krokem. Neměli bychom zapomínat, že stát jako kompenzaci dával 60 let peníze na provoz církví a jejich platy. Současní kněží nejsou ti, kterým bylo v minulosti ukřivděno. Nárokují si majetek svých předchůdců, a opravdu se neohlížejí na hlubokou díru do peněženek obyčejných lidí“, netají se senátor svou nesympatií k postoji současné církve.
 
A proč podle Vladimíra Drymla koalice vůbec přemýšlí o natolik nepopulárním kroku? „To je samozřejmě jednoduché. Za vším stojí jedině peníze. V případě veřejných zakázek nám vláda již několikrát předvedla, jak to tady momentálně chodí. Když ve výběrovém řízení dostane přednost konkrétní firma, svůj vděk projeví určitou částkou „za dobrý obchod“, nejinak bude dohoda stavěná s církví. Vláda vyjde vstříc hlavním představitelům, předá jim majetek v hodnotě 68 miliard korun, a jako zpětnou vazbu obdrží „děkovné“. Církev bude spokojená, vláda bude spokojená, a lidé tu díru v rozpočtu zaplatí na postupném zvýšení DPH. Tak přesně proti tomuto modelu se snažím za každou cenu bojovat“, vysvětluje nedůvěru vůči zákonu senátor.