Soud přehrál další videozáznam z loňského zadržení Ratha

Krajský soud v Praze dnes přehrál další videozáznam ze zadržení exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) obžalovaného s dalšími 10 lidmi z korupce ohledně veřejných zakázek ve Středočeském kraji. První video pustil ve čtvrtek, dnešní záznam ukázal situaci z jiného úhlu, byla to kamera umístěná na uniformě policisty. Na záznamu je vidět, jak Rath sleduje krátce po zadržení kriminalistu, který otevřel krabici plnou bankovek, o níž Rath tvrdil, že je v ní víno. 

Rath soudci dříve řekl, že téměř dvacet minut neměl krabici pod dohledem, protože stál opodál a měl jiné starosti než sledovat policejní postup. Naznačil, že s krabicí mohli kriminalisté nějak manipulovat. Z videozáznamu je ale zřejmé, že policie ji otevřela krátce po zadržení a i dále byly zabavené věci v jeho blízkosti. 
    
Záznam zachycuje situaci krátce poté, co Ratha kriminalisté zadrželi loni 14. května v Rudné u Prahy. Tehdy odešel z domu někdejší ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové, kde měl schůzku s ní a jejím přítelem, manažerem nemocnic a exposlancem Petrem Kottem. Stojí u dveří garáže, vedle a před ním stojí dva policisté, zásah vede další kriminalistka, všichni v civilním oblečení. Mezi Rathem a policisty leží jeho věci - brašna a igelitová taška, ve které je kartonová krabice. Kriminalistka, která vede zásah, sděluje Rathovi podezření z korupce, Rath ji místy sleduje očima, občas se dívá stranou. 
    
Ačkoliv politik občas popochází, své věci má před sebou na dohled. Ruce má v kapsách, je opřený o dveře garáže. Policistka volá státnímu zástupci. "Zadržená osoba je poslanec, požádala bych vás o vyrozumění Poslanecké sněmovny," řekla do telefonu. Dodala, že se u Ratha našel důkaz v podobě úplatku a žádá o souhlas o provedení osobní prohlídky. "Je to neodkladné, protože hrozí zmaření vyšetřování," uvedla. Když dostala souhlas, prohlídka mohla začít. 
    
Mezitím je slyšet opodál, jak policejní komando vtrhlo do domu a zadrželo Pancovou s Kottem. Je slyšet křik policistů a rány do dveří. Rath je celou dobu stranou, kolem něj pouze několik policistů. 
    
Rath říká, že má u sebe finanční hotovost v peněžence, diář, telefon, zbraň a další osobní věci. V igelitové tašce je podle něj krabice s vínem, které dostal od Pancové. "Kolega provede osobní prohlídku za dohledu nezúčastněné osoby," poučila policistka Ratha. Na záznamu je patrné, že se Rath dívá na krabici, kterou policista shora rozřezává. "Víno to nebude," řekl kriminalista, když viděl uvnitř samé bankovky. "Ježíš, to je zajímavé," reagoval Rath a zakroutil hlavou. 
    
Exposlanec již dříve soudu popsal, že na něj policisté slovně udeřili a odstrčili jej. Říkal také, že kolem byla spousta policistů a poměrně zmatek. Na videozáznamu je patrné, že kriminalisté zadrželi nejdřív Ratha, vzali ho stranou ke dveřím garáže, a teprve poté je slyšet zpovzdálí komando, které šlo pro Pancovou s Kottem. S Rathem je po celou dobu do odvozu na policejní služebnu protikorupční policie pouze několik kriminalistů a situace je klidná. 
 
zdroj: ČTK