Soud zamítl Berdychovu žádost o podmínečné propuštění

Obvodní soud pro Prahu 6 dnes zamítl jako nedůvodnou žádost Davida Berdycha o podmíněné propuštění z vězení. Berdych se snažil soudce přesvědčit, že se napravil a že se chce na svobodě živit jako skladník. Z patnáctiletého trestu odnětí svobody za loupeže, únosy a vydírání si zatím odpykal přes dvě třetiny. Berdych podal proti rozhodnutí stížnost, o níž bude rozhodovat pražský městský soud.  

Soud neuvěřil, že by Berdych na svobodě neopakoval trestnou činnost a že by vedl řádný život. Státní zástupkyně s propuštěním nesouhlasila, ačkoliv věznice i znalci dali k žádosti o propuštění kladný posudek.
 
Kauza Berdychova gangu je největším případem organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky. Skupina desítek lidí byla ojedinělá propojením podsvětí s elitními detektivy, kteří měli s organizovaným zločinem bojovat. Zločinci se často přestrojovali za policisty, svou trestnou činností si údajně přišli na více než sto milionů korun.
 
Berdych, někdejší vyhazovač z podniku Discoland Sylvia na sklonku roku 2011 požádal o přeřazení do mírnějšího typu věznice a soud mu vyhověl. Berdych tehdy řekl, že svůj trest přijal a vyrovnal se s ním. Dřívější zprávy z věznice uváděly, že ve volném čase cvičí a zdokonaluje se v angličtině.
 
O podmíněné propuštění z výkonu trestu loni úspěšně zažádal Berdychův komplic Tomáš Půta. Ve vězení si odpykal zhruba osm let z desetiletého trestu, soud mu poté stanovil čtyřletou zkušební dobu. Musí se tak pravidelně hlásit pracovníkovi Probační a mediační služby a dokládat mu, že žije řádným životem a jaké má příjmy.
 
První zločiny prý Berdych s komplici spáchali už v roce 1995. Vyšetřování hlavní části rozsáhlé kauzy začalo v září 2004, kdy detektivové pozatýkali velkou část podezřelých. V souvislosti s činností gangu bylo obžalováno či obviněno přes 50 lidí.
 
zdroj: ČTK